Національний план скорочення викидів (НПСВ)

НПСВ – це Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок, затверджений наприкінці 2017 року. Також це міжнародні зобов’язання на виконання вимог Договору про Енергетичне співтовариство для досягнення показників Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди.

Метою НПСВ є поступове скорочення викидів діоксиду сірки (SO2), оксидів азоту (NOx) та дрібнодисперсного пилу (PM) від існуючих великих спалювальних установок, номінальна теплова потужність яких становить 50 МВт і більше, а перший дозвіл на викиди або дозвіл на проєктування установки видано до 1 липня 1992 року. Строк дії Національного плану скорочення викидів – 2018-2033 роки.

Простими словами, НПСВ передбачає поступове зменшення викидів від найбільших забруднювачів – українських ТЕС і ТЕЦ, і як результат – суттєве очищення повітря.

В Європі це вже реалізовано, і зараз європейці дихають на 90% чистішим повітрям. Але Україні, як країні з перехідною економікою, дали більше часу для досягнення європейських показників гранично допустимих викидів в атмосферне повітря вугільною теплоенергетикою. Водночас головний виконавець НПСВ, Міністерство енергетики України, продовжує захищати інтереси великого бізнесу, замість того щоби дбати про громадян. 

Найцікавіше, що фінансовий інструмент для екологізації станцій передбачався ще на етапі продажу власності держави у приватну власність близько 10 років тому. Тоді інвестор отримував станції за низькою вартістю з тим, щоби мати можливість вкладати кошти в їхню подальшу екологізацію. І бізнес ці зобов’язання на себе взяв. Для прикладу, надаємо копію одного з договорів з приватним інвестором.

Хронологія боротьби за НПСВ [↑]

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашему ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.