Національний план скорочення викидів (НПСВ)

Ви, можливо, й не чули про Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ). І, може, ніколи б і не почули, але повірте, це точно стосується вас особисто. Якщо дуже коротко, то він передбачає, що задля очищення повітря частину електростанцій треба модернізувати, ну а ті, що зовсім старий мотлох, поступово вивести з експлуатації.

НПСВ був затверджений наприкінці 2017 року на виконання вимог Договору про Енергетичне співтовариство для досягнення показників Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди.

Боротьба за НПСВ. Екологічне розслідування

Метою НПСВ є поступове скорочення викидів діоксиду сірки (SO2), оксидів азоту (NOx) та дрібнодисперсного пилу (PM) від існуючих великих спалювальних установок, номінальна теплова потужність яких становить 50 МВт і більше, а перший дозвіл на викиди або дозвіл на проєктування установки видано до 1 липня 1992 року. Строк дії Національного плану скорочення викидів – 2018-2033 роки.

В Європі це вже реалізовано, і зараз європейці дихають суттєво чистішим повітрям. Але Україні, як країні з перехідною економікою, дали більше часу для досягнення вугільною теплоенергетикою європейських показників гранично допустимих викидів в атмосферне повітря. Водночас головний виконавець НПСВ, Міністерство енергетики України, продовжує захищати інтереси великого бізнесу, замість того щоби дбати про громадян. 

Найцікавіше, що фінансовий інструмент для екологізації станцій передбачався ще на етапі продажу власності держави у приватну власність близько 10 років тому. Тоді інвестор отримував станції за низькою вартістю з тим, щоби мати можливість вкладати кошти в їхню подальшу екологізацію. І бізнес ці зобов’язання на себе взяв. Для прикладу, надаємо копію одного з договорів з приватним інвестором.

Наразі ми боремося за те, щоб:

  • НПСВ був реалізований в погоджені строки, без відтермінування до 2038 року, як того хочуть Міненерго та афілійовані нардепи.
  • Приватні установки були екологізовані коштом їхніх власників, а не держави (тобто, нас із вами), на чому, знову ж таки, наполягають лобі великого бізнесу.

Вся історія НПСВ (картки та відео):

Обговорення дослідження Інституту Горшеніна та Фонду Фрідріха Еберта “Екологічні тренди в Україні: погляд громадян”

Хронологія боротьби за НПСВ

2021 [↑]

2020 [↑]

Історія НПСВ в картках

This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.