Історія НПСВ. Happy End залежить від нас із вами

Ми зібрали в одному місці інформацію, яку не розповість вам влада, а більшість ЗМІ перекрутить на користь олігархам. Вони не розкажуть, чому діти, народжені після 2011-го, з кожним роком мали б дихати дедалі чистішим повітрям. Та малеча вже пішла до школи, а дорослі “дяді й тьоті” досі тягнуть з екомодернізацією. За 10 років повітря України не стало ані чистішим, ані безпечнішим. Відкладати вже нема куди – але так вважають не всі.

Почалося все 1 лютого 2011 року, коли в Україні набув чинності Договір про енергетичне співтовариство. На горизонті замайорів європейський енергоринок, залишилося виконати вимоги Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди. А для цього потрібно було розробити й виконати Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок. Тобто – від старих вугільних ТЕС і ТЕЦ.

І тут держава почала продавати станції у приватну власність. За низькою вартістю – але за умови подальшої екологічної модернізації. Підписуючи договори купівлі-продажу, нові власники погодилися з вимогами екологізації. А потім впродовж 5 років Міненерго разом із ними розробляло Національний план скорочення викидів.

Як гадаєте, вони розуміли, що в електростанції доведеться вкладати гроші? 

8 листопада 2017 року НПСВ затвердили, а з 2018-го він почав діяти. Тобто українське повітря мало би поступово очищатися від діоксиду сірки, оксидів азоту та дрібнодисперсного пилу. 31 грудня 2033 року Нацплан має бути виконаний повністю.

Ще раз. Договір про енергетичне співтовариство набув чинності в Україні у 2011, а НПСВ затвердили у 2017, тобто через 6 років. В цей час інші країни вже реалізували або почали виконувати свої екологічні зобов’язання згідно з аналогічними планами. А це означає, що наш НПСВ вже сам по собі є дозволом на те, щоб труїти українців довше у порівнянні зі строками інших країн.

А далі, як-то кажуть, “все, як уві сні”:

  • У 2018-му Кабінет Міністрів України затвердив План заходів на 2018 рік щодо впровадження НПСВ. Але з 7 пунктів плану, Міненерго виконало лише один: створило робочу групу.
  • У 2019-му відбулося перше перенесення строків реалізації Нацплану на 2-5 років – для 21 з 90 установок. Але це відтермінування не виходило за рамки 2028-2032 років.
  • Аж ось у 2020-му робоча група при Міненерго запропонувала ДРУГЕ відтермінування реалізації НПСВ. Цього разу – ще на 5-10 років! Аби цього не допустити, екологічна спільнота звернулася до української влади та європейських партнерів і отримала підтримку від всіх, окрім Міненерго.

Взимку збільшилося енергоспоживання, а разом із ним і аварійність старих зношених блоків. Всі вони вже вичерпали парковий ресурс або простими словами – “термін придатності”. Деякі навіть примудрилися зробити це двічі!

Ситуація загострювалась. ЗМІ вибухнули замовними статтями, в яких лобі великого бізнесу бідкалися на нестачу грошей і продовжували співати пісеньку про необхідність відтермінування НПСВ ще на 5 років. Але тепер вони ще й пропонували перекласти витрати на модернізацію своїх приватних(!) установок – на плечі держави, тобто на нас із вами! 

Проте на великих комітетських слуханнях в кінці січня 2021-го європейські партнери наголосили, що юридичного механізму для відтермінування НПСВ не існує…

Отже сьогодні ми маємо з одного боку тиск великих фінансових груп на центральні органи державної влади. З іншого – боротьбу громадськості та підтримку європейців. 

А що в цій ситуації можете зробити ви?

А ви маєте зрозуміти, на чиєму боці правда, і допомогти донести цю правду до якомога більшої кількості українців. Так ви посилите позицію громадськості. Повірте, зараз це дуже важливо.

Дякуємо, що дочитали до кінця.

This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.