Як захистити дерева. Адвокаційна кампанія “Заважає? (не)Ріж!”

Коли замучить суєта щоденна, захмарить густо веселковий світ, Прийди в куточок цей благословенний, у тінь вільхових та вербових віт.
С. Пальчевський

В якому б місті України ви не жили, одного разу можуть з’явитися ті, кому заважатиме ваш зелений куточок прохолоди. І вони прийдуть, аби знищити його, можливо, задля нової стоянки або встановлення торгових площ. Якщо ви хочете захистити дерева у вашій місцевості, почитайте про наш досвід. І боріться.

Причини і наслідки

6 червня 2019 року Іра просто йшла на Конференцію з адаптації до зміни клімату, яка проходила в Дніпрі. Йшла вулицею Короленка, коли побачила це…

Пізніше Ірина напише у Facebook: 

50-річні здорові платани, з розкішними кронами, які рятували жителів від пилу, вуглекислого газу та спеки, вирізаються заради укладання плитки.

Та поки що вона йде вулицею. Потрібно опанувати себе, бо від побаченого трусяться руки…

Про кліматичні зміни говорять у будівлі з дзеркальними дверима. І кожен, хто прийшов дискутувати про наслідки, у відображенні на вході бачить причини – знищені здорові дерева.

Варіанти

До цього дня друзі, яких об’єднала боротьба з Придніпровською ТЕС, вже не раз протистояли вирубці дерев. Вони захищали зелені зони на своїх районах, не дозволяючи перетворити їх то на ринок, то на стоянку. 

Але цього разу все було інакше. Всередині щось тенькнуло і стало зрозуміло, що бігати захищати кожне дерево – не варіант. Іра запропонувала боротися системно, вимагати мораторію та адекватного поводження з зеленими насадженнями.

SaveDnipro влаштували мозковий штурм, і з’явилася ідея безстрокової акції “Заважає? (не)Ріж!”, яка стала початком адвокаційної кампанії на захист зелених насаджень м. Дніпра.

Заважає? (не)Ріж!

Дві основні вимоги акції звучали так:

  1. Невідкладно заборонити видалення здорових дерев та кронування “під стовбур” – пріоритетом при реконструкції має бути екологічність та комфорт містян, а не інтереси паркувальників, власників кіосків чи виробників тротуарної плитки.
  2. Підготувати та прийняти рішення Дніпровської міської ради, яке раз і назавжди встановить єдині прозорі правила поводження із зеленими насадженнями у Дніпрі.

Не можна кронувати дерево “під стовбур”, тому що так через 2-3 роки воно гине в будь-якому випадку. Йому вистачає сил пустити гілки, пару років постояти, а потім воно засихає (Ірина Черниш).

Після цього почалася активна фаза боротьби.

Акція на Короленка

7 червня ми зібрали людей на вулиці. В той день була жахлива злива. Думали, що взагалі ніхто не прийде. Проте дощ припинився, і зібралося досить багато людей. Акція проходила на вулиці Короленка, як на місці злочину. Але говорили про всі дерева в місті.

Ми пов’язали на себе червоний скотч, ніби порівнюючи з поміченими на видалення деревами. 

Ми зробили провокаційні “розпорядження Міськради”, в яких переклали людською мовою розпорядження міського голови:

“Це дерево заважає зробити парковку – зрізати”.
“Це дерево заважає покласти плитку – видалити”.

І прізвище голови міста – Б.А. Філатов.

Примотували ці “розпорядження” червоним скотчем на здорові ще не спиляні дерева.

Там же ми озвучили вимоги мораторію та розробки правил поводження із зеленими насадженнями.

Від дня спилу на Короленка весь час залишалися люди. Деякі там жили і охороняли дерева вночі…

Петиція

Ми створили шаблон звернення до Міськради, відправили від себе і пропонували те ж саме робити жителям міста. Але швидко зрозуміли, що міська влада просто почала ігнорувати листи.

Тоді одразу ж створили петицію з тими ж вимогами. На той момент вже була петиція по деревах на Короленка, наша ж була загальноміською – з вимогами мораторію і розробки правил.

Підписи були зібрані буквально за пару тижнів, аж раптом сталося непоправне…

В ніч з 2 на 3 липня, близько 4 години ранку, прийшли співробітники муніципальної варти, розштовхали нечисленних людей, що охороняли дерева, і комунальники спиляли останні платани.

Похорон дерев

Неможливо передати словами, що ми відчули вранці. Просто неможливо.

Це був день жалоби.

Ми придбали картонну труну зі вторинної сировини, поклали до неї залишки дерев, зробили вінки з листя, що валялося на місці злочину і. І траурною процесією пішли до Міськради.

Як прощаються з людьми, ми прощалися з деревами. Поставили труну навпроти Міськради і стали говорити слова. А коли закінчили, залишили її там, під вікнами міського голови, як свідоцтво наруги над міської зеленою інфраструктурою.

Програли битву, але не війну

Ми втратили дерева на Короленка, але мали захистити інші зелені насадження міста. На той момент петиція набрала достатню кількість голосів. На комісії ми захищали кожен її пункт і відстояли, аби вона була розглянута на сесії Міськради в тому вигляді, в якому зайшла.

24 липня на сесії депутати підтримали оголошення мораторію на видалення дерев. Як ми і вимагали – до моменту, коли з’являться прозорі правила поводження з зеленими насадженнями. Ми почали їх розробляти, разом з Юрієм Остапюком і авторами Зеленої програми Дніпра. Готові правила передали до Міськради в Департамент парків та рекреації.

Почалися погоджувальні зустрічі – з юристами, екологами, благоустроєм. Представники благоустрою намагалися прибрати з правил якомога більше позицій. І ми знову билися за кожен пункт.

Дещо залишити не вдалося, але принципові вимоги збереглися всі. Після узгодження з усіма департаментами вони винесли Правила на сесію, і 25 вересня депутати їх підтримали (п. 4.5).

Рішення міської ради №103/48 від 25.09.2019 Про затвердження Правил поводження із зеленими насадженнями м. Дніпра.

Що далі?

Зараз документ проходить у Києві процедуру регуляторного акту, і після цього буде діяти для всіх суб’єктів в місті. 

В разі порушення “Правил поводження з зеленими насадженнями”, жителям потрібно викликати поліцію. Поліцейські мають перевірити дозвільні документи, і якщо їх немає, зупинити вирубку. А якщо вони є, але видані з порушенням правил, потрібно буде звертатися до суду.

Виняток

Коли дерево аварійне або фаутне, тобто його неможливо зберегти, видалення неминуче. І це єдиний виняток, коли у фразі “Боротися (не можна) Змиритися” крапка ставиться після “не можна”.

У всіх інших випадках – боріться! Якщо не хочете жити у кам’яних пустелях – вимагайте прийняття “Правил поводження з зеленими насадженнями” у своїх містах, як ми це зробили у Дніпрі. А потім контролюйте виконання цих правил. 

Правда вже на вашому боці, хай до неї приєднається й удача!

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.