РНБО підіграла олігархам. Шаблон зауважень до проєкту змін

37 з 90 установок старих вугільних ТЕС труїтимуть українців довше. Ще 24-м подовжують життя на 10 років.

Рада національної безпеки і оборони України вирішила каструвати Національний план скорочення викидів (НПСВ) в інтересах власників великих спалювальних установок. Тобто олігархів. Тобто в основному Ахметова. А Міністерство енергетики України просто зараз погоджує проєкт цього рішення з центральними органами виконавчої влади.

Це означає, що:

  • 37 установок* (а це зазвичай величезні котли, які живлять потужні енергоблоки) продовжать викидати пил, діоксид сірки та оксид азоту ще як мінімум 1-5 років;
  • “Термін придатності” старого зношеного обладнання, яке може працювати не більше 20-40 тисяч годин, збільшили на 10 років!

Тобто:

  • підвищиться ризик аварій та техногенних катастроф через зношеність обладнання;
  • ростиме захворюваність та смертність населення через надзвичайно високі рівні забруднення довкілля;
  • будуть втрачені ринки збуту для української продукції.

Чи спитали вони думку громадськості?

Не можна приймати рішення, що стосуються кожного, не спитавши думки людей. Це просто незаконно. Але чи знали ви, коли останній день подачі зауважень? Так от він – СЬОГОДНІ. А дізналися ми про це випадково.

Але ми ще можемо встигнути висловити свою думку. Ось посилання на шаблон зауважень громадськості.

І ще три речі, про які хочемо сказати:

  • З Нацплану прибирають опис технічних рішень, які мають знижувати викиди. Тобто тепер власники установок на власний розсуд обиратимуть таке обладнання, без погодження з відповідальним органом.
  • Зміни до Нацплану вже вносилися в 2019 році. Але нові додатки на сайті Верховна Рада України відсутні. Тож з одного боку, офіційно актуальним документом в країні значиться перша редакція НПСВ 2017 року. З іншого – міністерство в своїй порівняльній таблиці відображає дані 2019. Виходить, що відповідальність за порушення умов НПСВ весь цей час була просто ВІДСУТНЯ!
  • І “дрібничка” – нам довелося проаналізувати 16 сторінок таблиць-додатків до НПСВ дрібним шрифтом. Тому що Міненерго тупо відсканувало порівняльні таблиці з ворду, ніяк не позначивши заплановані зміни! Ну нічого, ми впоралися.

Єдина хороша новина – олігархічне лобі не добилося переносу кінцевих строків реалізації НПСВ. Бо, по-перше, такі зміни не підтримує міністр енергетики Герман Галущенко (сподіваємось, так буде і надалі!), а по-друге, це мав би погодити Секретаріат енергетичного співтовариства. А європейці вже не один раз наголошували, що не існує юридичного механізму для відтермінування НПСВ.

Отже, ми відправили наші зауваження – приєднуйтесь і ви! Шаблон тут. Якщо ви згодні, заповніть його, додайте підпис і відправте на електронну адресу, вказану в шапці документа.


* До однієї газовідної труби може бути під’єднано декілька енергоблоків

This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.