Хто переможе: Україна чи ДТЕК?

Україна чи ДТЕК?

Минулого тижня на кліматичній конференції ООН у Глазго Україна на ряду з 27 іншими країнами приєдналася до Powering Past Coal Alliance – коаліції національних урядів, бізнесів та організацій, що виступають за відмову від вугільної генерації та перехід на ВДЕ. Україна взяла на себе декілька важливих зобов’язань:

  • Відмовитися від вугілля до 2035 року
  • Інвестувати у відновлювані джерела енергії
  • Забезпечувати справедливий перехід для працівників вугільної енергетики та громад

Водночас корпорація ДТЕК озвучує дещо інший термін забезпечення електроенергії без вугілля, а саме – 2040 рік. А їй належить 80% видобутку вугілля та близько 75% генерації електричної енергії. І тому вона є найбільшим приватним інвестором в енергетичному секторі України.

Як так вийшло, що країна заявляє про одне, а компанія, яка веде бізнес в цій країні, говорить інше?

Нагадаємо, що йдеться про вугільну енергетику, яка є найбільшим забруднювачем довкілля. Згідно із дослідженням CREA та наших колег з “Екодія”, у 2019 році 8 із 20 вугільних електростанцій України перевищили граничні норми викидів. Якби норми були дотримані, вдалося б уникнути приблизно 2300 смертей.

З 2018 року в Україні діє Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок. Тобто від вугільних ТЕС і ТЕЦ. Кінцевий термін впровадження НПСВ – 2033 рік. Проте ахметівське лобі систематично саботує його виконання, по-перше, продавлюючи перенесення термінів. А по-друге, наполягаючи на модернізації власного бізнесу коштами платників податків.

І сьогодні такі амбітні, проте неузгоджені заяви наводять нас на думку про спроби простого ухилення від екологізації власних спалювальних установок вже до 28 та 33 року, як того вимагає НПСВ.

Крім того, Денис Кудін, голова Наглядової Ради ПАТ “ЦЕНТРЕНЕРГО”, яке належить державі, заявив, що підприємство готове вкласти 450 мільйонів гривень у чотири вугільні лави. А це вже прямо суперечить амбітним планам, озвученим від імені Уряду у Глазго.

І оскільки поки це тільки заяви та наміри, реальні плани стануть зрозумілими тільки після оприлюднення проєкту Енергетичної стратегії України, яка зараз розробляється Міністерством енергетики України. І для того, аби ми з вами дихали чистішим повітрям, наша команда і надалі буде пильно слідкувати за створенням та виконанням стратегічних документів.

This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.