— ПРИЄДНУЙСЯ до незалежної системи громадського моніторингу стану повітря.

— ПРИХОДЬ на воркшопи, де кожен громадянин може власноруч зібрати свій датчик вимірювання дрібнодисперсного пилу у повітрі.

— ПІДКЛЮЧАЙСЯ до всесвітньої мережі незалежного моніторингу.

Реєстрація за посиланням.

А тепер деталі.

Компактні бюджетні прилади для вимірювання базових параметрів атмосферного повітря — це світовий тренд, адже екологічні активісти по всьому світу зрозуміли, що набагато змістовніше отримувати хоч і не завжди ідеально точні, але великі масиви даних з тисяч різних точок, ніж мати нехай навіть дуже точні та дорогі станції вимірювання, але всього в декількох точках величезного міста.

Це не означає, що від професійних систем треба відмовитися взагалі. Ні. Вони завжди будуть потрібні у якості еталонних, або референсних систем, з якими можна порівнювати точність побутових приладів, тому команда Save Dnipro проводить збір коштів на незалежну професійну систему моніторингу. Головний прилад її першого етапу, портативний газоаналізатор Aeroqual S500, вже прибув з Нової Зеландії і використовується нами в точкових вимірах і перевірці нових побутових приладів.

Але це означає, що зараз через здешевлення побутових датчиків їх може дозволити собі набагато більше людей, тому треба скористатися цією можливістю та окутати Україну сотнями, тисячами або навіть десятками тисяч таких приладів. Біг дату, як кажуть, не обдуриш 🙂

Ось чому ми проводимо серію воркшопів в різних містах України, де громадяни зможуть придбати та власноруч зібрати й підключити до всесвітньої мапи свої власні датчики. І почнемо з вимірювання дрібнодисперсного пилу за фракціями РМ10 та РМ2.5, які тільки недавно почав міряти державний моніторинг. Цей пил спричиняє цілу низку серцево-судинних та дихальних захворювань.

Ми витратили декілька місяців на те, щоби ретельно дослідити ринок та обрати найкращий варіант приладу для використання. Зрештою наш вибір впав на систему, яку розроблено та випробувано у Штутгарті (Німеччина). Штутгартські активісти вже склали тисячі таких приладів та розповсюдили свою методику на весь світ, а вчені зробили лабораторне дослідження, яке підтвердило адекватність даних. З дослідженнями можна ознайомитися ось тут та тут.

Також при виборі приладу для нас було важливо:

— ДОСТУПНІСТЬ: всі компоненти доступні на AliExpress, а початкова система для вимірювання пилу фракцій РМ10 та РМ2,5, температури та вологості повітря, атмосферного тиску “під ключ” коштує лише 1100 гривень, і це вже з доставкою в Україну.

— НАДІЙНІСТЬ ТА УНІВЕРСАЛЬНІСТЬ: подібні прилади вже довгий час працюють та віддають дані на всесвітню мапу, розроблену нашими штутгартськими колегами, сюди ж ми плануємо підключати і учасників нашого воркшопу. Зібрані таким чином дані ми також передамо на популярні сервіси з їх відображення: OpenSenseMap.org, Luftdaten.info, Madavi.de, aqicn.org.

— МАСШТАБУВАННЯ: кожен такий прилад має великі можливості для розширення в майбутньому шляхом самостійного підключення додаткових датчиків. Наприклад, для вимірювання СО2, CO, SO2, NO2, NH3 та інших небезпечних речовин.

Наша мета — запустити цей процес та зробити його масовим та незворотнім.

Отже, що потрібно для участі у воркшопі?

— Якщо ти хочеш отримати датчик та встановити його у себе за вікном, то необхідно зареєструватися за посиланням та внести 1100 грн. на рахунок. 1100 грн — це вартість всіх елементів приладу з урахуванням доставки в Україну та купівлі допоміжних матеріалів (хомути, корпус тощо). Ми замовляли ось тут, а допоміжні матеріали купили у звичайному будівельному магазині. Тож за бажанням, можеш придбати всі елементи та зібрати їх самостійно або прийти на наш наступний воркшоп з власними інгредієнтами. Також, можеш заощадити декілька доларів, зробивши замовлення кожного компоненту у окремого постачальника.

— Якщо хочеш подивитися, як зібрати систему та як це працює, але поки не готовий встановлювати власний датчик, то вхід на наші воркшопи вільний — просто зареєструйся у формі нижче.

ДЛЯ ГОСТЕЙ ФОРУМУ “ВАЛИТЬ НЕЛЬЗЯ ОСТАТЬСЯ” РЕЄСТРАЦІЯ НЕ ПОТРІБНА

Реєстрація на воркшоп

Техничні деталі

Як стати частиною світової незалежної системи моніторингу стану повітря — 5 кроків.

 1. Придбати набір обладнання за 1100 гривень на AliExpress або на одному з наших воркшопів. Це собівартість усіх елементів приладу.
 2. Прийти до нас на воркшоп, власноруч зібрати прилад, випробувати його та під’єднати до всесвітньої мапи. Ось так.
 3. Встановити прилад за вікном своєї квартири або офісу, підключити живлення та інтернет. Ось як тут.
 4. Все! За декілька хвилин дані з’являться на всесвітній мапі приладів OpenSenseMap.
 5. А за декілька днів дані з’являться на ще декількох онлайн-сервісах (про це нижче).

Прилад, який ми пропонуємо, розроблено еко-активістами з німецького міста Штутгарт приблизно два роки тому, за ці два роки вони вдосконалили його та випробували. На цей час у Німеччині вже працює декілька тисяч таких приладів, саме такої ж зборки, як і в нас, та з використанням того ж самого програмного забезпечення.

Головним завданням при розробці приладу було, щоб усі компоненти можливо було придбати у найближчому будівельному магазині та на AliExpress та зібрати власноруч. А потім за допомогою комп’ютера легко підключити до всесвітньої мапи забруднення.

Складові частини приладу та їхня вартість (вже в Україні) наступні:

 1. Пиломір SDS011 – $16.80
 2. Контролер ESP8266 – $2.13
 3. Сенсор температури, вологості та тиску BME280 – $2.10
 4. Провода для з’єднання сенсорів з контролером – $0.40
 5. Пластикова коробка – ~75.00₴
 6. Провод USB-MicroUSB – $1.78
 7. Блок живлення – $2.17
 8. Нагріваючий елемент – $1.17
 9. Контролер для нагріваючого елементу – $1.69
 10. Корпус для нагріваючого елементу – 25₴
 11. Трубка ПВХ – ~5.00₴
 12. Пластикові хомути – ~5.00₴
 13. Збірка – 150₴

Кожний прилад, підключений до мережі, проводить вимірювання кожні 145 секунд та відправляє дані напряму до наступних онлайн-ресурсів:

 1. OpenSenseMap.org – відкрита карта, де кожен бажаючий має можливість додати сенсор та публікувати дані. Має зручний інтерфейс, API, можливість візуалізації даних за допомогою інтерполяції та навіть візуального перегляду даних у часі – анімація того, як змінювались показники на карті. Наприклад, коли покриття міста приладами буде повноцінним, можливо буде відслідковувати, як переміщується хмара пилу.
 2. Сервер Luftdaten.info – карта від творців приладу, має кольорову індикацію рівня забруднення. Щоб додати прилад до цієї карти, необхідно відправити заявку німцям та зачекати кілька днів. Ми плануємо це робити самостійно з кожним новим приладом.
 3. Сервер Madavi.de – сервер зберігання данних, розроблений німцями для того, щоб отримувати дані у форматі CSV та дивитися графіки з даними сенсорів приладів.
 4. Наш власний сервер для відправки даних у інші будь-які карти чи сервера.

Ми навмисно не модифікували програмне забезпечення, а тільки додали свій сервер для отримання даних. Інформація з пристрою без змін та втручання людини надходить до чотирьох незалежних серверів, таким чином дані не зникнуть, навіть якщо якийсь з ресурсів зламається.

Програмне забезпечення пристрою повністю відкрите та доступне на ресурсі GitHub. Якщо з’являється оновлена версія прошивки, то кожен пристрій автоматично оновлюється.

Також програмним забезпеченням вже зараз підтримується ще багато різних сенсорів та компонентів, таких як: дісплей, GPS, інші пиломіри від інших виробників.

Також існує велика кількість інших варіантів корпусів, які можливо напечатати на 3D принтері, перелік можна подивитися за посиланням.

Також важливо знати, що саме робить наш сервер.

 1. Автоматично публікує дані у відкритому форматі за посиланням https://api.savednipro.org/sensors.json Будь-хто може ними користуватися
 2. Надсилає на два додаткові ресурси, які не підтримуються оригінальною прошивкою:
  1. Онлайн карта розробників з Івано-Франківську eco-city.org.ua.
  2. Всесвітньо відомий ресурс aqicn.org.

Якщо ви знаєте ще якісь ресурси, то ми з радістю додамо їх до переліку та розсилатимемо на них дані через наш сервер. Також ми закликаємо всіх не обмежувати використання даних якимось одним ресурсом та надавати їх так само у відкритий доступ або одразу на декілька світових мап, як це робимо ми.

Приєднуйтесь до децентралізованої системи громадського моніторингу! Це корисно та весело 🙂

Коротка інструкція з самостійної зборки станції