Приєднатися до системи громадського моніторингу стану повітря

— ЗАМОВЛЯЙ собі власний датчик для моніторингу.

— ПРИХОДЬ на воркшопи, де кожен громадянин може власноруч зібрати свій датчик вимірювання дрібнодисперсного пилу у повітрі.

— ПІДКЛЮЧАЙСЯ до всесвітньої мережі незалежного моніторингу.

Реєстрація за посиланням.

А тепер деталі

Компактні бюджетні прилади для вимірювання базових параметрів атмосферного повітря — це світовий тренд, адже екологічні активісти по всьому світу зрозуміли, що набагато змістовніше отримувати хоч і не завжди ідеально точні, але великі масиви даних з тисяч різних куточків, ніж мати нехай навіть дуже точні та дорогі станції вимірювання, але всього в декількох точках величезного міста.

Це не означає, що від професійних систем треба відмовитися взагалі. Ні. Вони завжди будуть потрібні у якості еталонних, або референсних систем, з якими можна порівнювати точність побутових приладів, тому команда Save Dnipro завдяки вашій підтримці успішно зібрала кошти на портативний газоаналізатор Aeroqual S500. Це професійний прилад і він вже працює на користь суспільства. Як? Можна подивитися ось тут.

Але через здешевлення побутових датчиків їх може дозволити собі набагато більше людей, тому треба скористатися цією можливістю та окутати Україну сотнями, тисячами або навіть десятками тисяч таких приладів. Біг дату, як кажуть, не обдуриш 🙂

Ось чому ми проводимо серію воркшопів в різних містах України, де громадяни зможуть придбати та власноруч зібрати й приєднати до всесвітньої мапи свої власні датчики. І почнемо з вимірювання дрібнодисперсного пилу за фракціями РМ10 та РМ2.5, які тільки недавно почав міряти державний моніторинг. Цей пил спричиняє цілу низку серцево-судинних та дихальних захворювань.

Ми витратили декілька місяців на те, щоби ретельно дослідити ринок та обрати найкращий варіант приладу для використання. Зрештою наш вибір впав на систему, яку розроблено та випробувано у Штутгарті (Німеччина). Штутгартські активісти вже склали тисячі таких приладів та розповсюдили свою методику на весь світ, а вчені зробили лабораторне дослідження, яке підтвердило адекватність даних. З дослідженнями можна ознайомитися ось тут та тут.

Також при виборі приладу для нас було важливо:

— ДОСТУПНІСТЬ: всі компоненти доступні на AliExpress, а початкова система для вимірювання пилу фракцій РМ10 та РМ2,5, температури та вологості повітря, атмосферного тиску “під ключ” коштує лише 1400 гривень, і це вже з доставленням в Україну.

— НАДІЙНІСТЬ ТА УНІВЕРСАЛЬНІСТЬ: подібні прилади вже довгий час працюють та віддають дані на всесвітню мапу, розроблену нашими штутгартськими колегами, сюди ж ми плануємо підключати й учасників нашого воркшопу. Зібрані таким чином дані ми також передамо на популярні сервіси: OpenSenseMap.org, Luftdaten.info, Madavi.de, aqicn.org.

— МАСШТАБУВАННЯ: кожен такий прилад має великі можливості для розширення в майбутньому шляхом самостійного підключення додаткових датчиків. Наприклад, для вимірювання СО2, CO, SO2, NO2, NH3 та інших небезпечних речовин.

Наша мета — запустити цей процес та зробити його масовим та незворотнім.

Отже, що потрібно для участі у воркшопі?

— Якщо ти хочеш отримати датчик та встановити його у себе за вікном, то необхідно зареєструватися за посиланням та внести 1400 грн. на наш рахунок. 1400 грн. — це вартість всіх елементів приладу з урахуванням доставлення в Україну та купівлі допоміжних матеріалів (хомути, корпус тощо). Ми замовляли ось тут, а допоміжні матеріали купуємо у звичайному будівельному магазині. Тож за бажанням, можеш придбати всі елементи та зібрати їх самостійно або прийти на наш наступний воркшоп з власними інгредієнтами. Також, можеш заощадити декілька доларів, зробивши замовлення кожного компоненту в окремого постачальника.

— Якщо хочеш подивитися, як зібрати систему та як це працює, але поки не готовий встановлювати власний датчик, то вхід на наші воркшопи вільний — просто зареєструйся у формі нижче.

Для отримання датчика та/або реєстрації на воркшоп достатньо заповнити форму нижче

Технічні деталі

Як стати частиною світової незалежної системи моніторингу стану повітря — 5 кроків.

  1. Придбати набір обладнання за 1400 гривень на AliExpress або на одному з наших воркшопів. Це собівартість усіх елементів приладу.
  2. Прийти до нас на воркшоп, власноруч зібрати прилад, випробувати його та під’єднати до всесвітньої мапи. Ось так.
  3. Встановити прилад за вікном своєї квартири або офісу, під’єднати живлення та інтернет. Ось як тут.
  4. Все! За декілька хвилин дані з вашого пристрою стануть доступні всьому світові.
  5. Все це можна зробити й власноруч, скориставшись нашою інструкцією.

Складові частини приладу та їхня вартість (вже в Україні) наступні:

  1. Пиломір SDS011 – $16.80
  2. Контролер ESP8266 – $2.13
  3. Сенсор температури, вологості та тиску BME280 – $2.10
  4. Провода для з’єднання сенсорів з контролером – $0.40
  5. Пластикова коробка – ~75.00₴
  6. Провод USB-MicroUSB – $1.78
  7. Блок живлення – $2.17
  8. Нагріваючий елемент – $1.17
  9. Контролер для нагріваючого елементу – $1.69
  10. Корпус для нагріваючого елементу – 25₴
  11. Трубка ПВХ – ~5.00₴
  12. Пластикові хомути – ~5.00₴
  13. Збірка – 150₴

Кожний прилад, підключений до мережі, проводить вимірювання кожні 145 секунд та відправляє дані напряму до наступних онлайн-ресурсів:

  1. aqicn.org – глобальна карта забруднення повітря, яка охоплює весь світ.
  2. OpenSenseMap.org – відкрита карта, де кожен бажаючий має можливість додати сенсор та публікувати дані. Має зручний інтерфейс, API, можливість візуалізації даних за допомогою інтерполяції та навіть візуального перегляду даних у часі – анімація того, як змінювались показники на карті. Наприклад, коли покриття міста приладами буде повноцінним, можливо буде відстежувати, як переміщується хмара пилу.
  3. Сервер Luftdaten.info – карта від творців приладу, має кольорову індикацію рівня забруднення. Щоб додати прилад до цієї карти, необхідно відправити заявку німцям та зачекати кілька днів. Ми плануємо це робити самостійно з кожним новим приладом.
  4. Сервер Madavi.de – сервер зберігання даних, розроблений німцями для того, щоб отримувати дані у форматі CSV та дивитися графіки з даними сенсорів приладів.
  5. Наш власний сервер для відправки даних в інші будь-які карти чи сервера.

Програмне забезпечення пристрою повністю відкрите та доступне на ресурсі GitHub. Якщо з’являється оновлена версія прошивки, то кожен пристрій автоматично оновлюється.

Також важливо знати, що саме робить наш сервер.

  1. Автоматично публікує дані у відкритому форматі за посиланням https://api.savednipro.org/sensors.json Будь-хто може ними користуватися
  2. Надсилає на два додаткові ресурси, які не підтримуються оригінальною прошивкою:
    1. Онлайн карта розробників з Івано-Франківську eco-city.org.ua.
    2. Всесвітньо відомий ресурс aqicn.org.

Приєднуйтесь до децентралізованої системи громадського моніторингу! Це корисно та весело 🙂

Коротка інструкція з самостійного збирання станції

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.