Життя в умовах війни: як вберегти себе від різних загроз?

Повномасштабна війна триває, й російські війська продовжують терористичні акти, націлені на масове знищення українців та української природи. Атаки аміакопроводів, підрив Каховської ГЕС, загроза радіаційній безпеці на Запорізькій АЕС – це реальність, й потрібно знати як захистити себе та своїх близьких у найгірших ситуаціях. Зібрали для вас корисні поради як діяти під час різних загроз. 

Ймовірний теракт на Запорізькій АЕС. Про те, що такий сценарій можливий, повідомив Володимир Зеленський у своєму зверненні 22 червня 2023 року. Як діяти, якщо це станеться? 

  1. Виключне право оголошувати про аварійну ситуацію є ТІЛЬКИ у державних органів влади. Всі подальші дії щодо цивільного захисту населення, в тому числі при радіаційній аварії та необхідність приймання калію йодиду, мають комунікувати ТІЛЬКИ офіційні джерела: Держатомрегулювання, ДСНС, національна та місцева влада.
  2. Перебувайте в укритті, або тримайтесь якомога далі від стін та даху, якщо це можливо – перебувайте у приміщенні без вікон  та зовнішніх дверей. Також вимкніть вентиляцію та максимально ізолюйте приміщення.
  3. Знезаразьте себе: зніміть верхній шар одягу та герметично запакуйте його. За можливості – помийтесь, проте не використовуйте кондиціонер для волосся та не тріть та не дряпайте шкіру. 
  4. Одягніть чистий одяг та допоможіть іншим зробити все перелічене вище. 
  5. Калій йодид та розчини йоду не тільки суворо заборонено приймати превентивно, а й дуже небезпечно
  6. Навіть більше, за повідомленням Державного центру з ядерної та радіаційної безпеки, через те, що енергоблоки Запорізької АЕС не виробляють електроенергію вже понад 8 місяців, загрози викиду радіоактивного йоду при аварії взагалі не існує, тому і йодна профілактика – не потрібна
  7. Проте, якщо українська влада оповістить про потребу йодної профілактики, то варто наперед знати як це правильно робити. Нагадати собі скільки та коли приймати калій йодид можна прочитавши наш матеріал за посиланням

Стежити за рівнем радіаційного фону у режимі реального часу можна на карті SaveEcoBot. Наша мапа завжди доступна для вас й продовжує збирати дані з різних джерел в Україні.

Вживання води у зоні надзвичайної ситуації, що утворилась внаслідок теракту на Каховській ГЕС. Через спуск води з Каховського водосховища та затоплення значних територій, де були хімікати, збудники інфекційних хвороб із кладовищ, вбиралень, сміттєзвалищ, підприємств у воду у сирому вигляді стало небезпечно пити. Щоби знизити ризик виникнення інфекційних захворювань на уражених територіях, МОЗ радить дотримуватися таких правил: 

  1. Пити тільки привізну воду або у пляшках. 
  2. Воду для приготування їжі та господарських потреб можна брати тільки з перевірених джерел. Річка чи криниця у дворі – більше не є перевіреними джерелами води. Як і водопровід, призначений для технічних цілей.
  3. Кип’ятити або дезінфікувати в інший спосіб воду, взяту для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду. Проте кип’ятіння не позбавляє воду хімічного забруднення!
  4. Не вживайте продуктів, які були підтоплені водою (навіть консервації). 
  5. Піддавайте всі продукти термічній обробці (варіння, смаження, запікання). 
  6. Ретельно мийте руки з милом.
  7. Не вбирайтеся в одяг, який був забруднений під час підтоплення, без попереднього прання та дезінфекції.

Російські війська також продовжують обстрілювати аміакопровід Тольятті – Одеса, тому залишається високий ризик витоку аміаку. Як діяти у такій ситуації? 

  1. Аміак – безбарвний газ із різким задушливим запахом, добре розчинний у воді, вибухонебезпечний, токсичний. Ця речовина легша за повітря, тому для захисту від неї треба використовувати укриття, підвали, нижні поверхи будинків.
  2. Одягніться так, щоб всі ділянки шкіри були повністю закриті, візьміть з собою аптечку, використовувати протигази або ватно-марлеві пов’язки, змочені водою, розчином оцтової або лимонної кислоти.
  3. Якщо є можливість, то вийдіть із зараженого району перпендикулярно до напрямку вітру.
  4. Якщо немає можливості покинути район зараження, у квартирі або будинку варто пройти до ванної кімнати та включити душ на мілке розпилення, адже вода поглинає аміак із повітря. 
  5. Якщо запах аміаку проник у приміщення, потрібно дихати через зволожену марлеву пов’язку, яку бажано змочити 5% розчином оцтової або лимонної кислоти.

Можливе також ураження азотною кислотою, її дія подібна до дії аміаку, як і способи захисту. Більше про те, як захиститися від азотної кислоти ми писали раніше, а повторно ознайомитися з матеріалом можна за посиланням

Протягом війни росіяни неодноразово говорили про провокації з використанням хлору. Щоб захистити себе від цієї небезпеки, діяти потрібно подібно до того, як і при витоку аміаку. Проте: 

  1. Хлор важчий за повітря, тому він буде накопичуватися в низьких ділянках, підвалах тощо. Саме тому не можна переховуватися в підвальних приміщеннях, краще використовувати верхні поверхи будинків, а виходити з ураженої зони — по підвищенню.
  2. Потрібно використовувати ватно-марлеві пов’язки змочені водою, розчином оцтової або 0,5 % розчином питної соди.
  3. Нагадати повний перелік дій при витоку хлору можна за посиланням

Не виключене також використання росіянами забороненої хімічної зброї, тому не зайвим буде нагадати собі як діяти при атаках зарином та білим фосфором

Бережімо себе та своїх близьких, та будьмо завжди готовими до будь-яких викликів!

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.