Білий фосфор або фосфорні бомби: шкода для довкілля та людей

росія принесла в наш дім війну, смерть, руйнування, а разом з ними й необхідність розумітися на різній зброї, щоб вберегти себе та рідних.

Сьогодні розповідаємо про одну з них ― білий фосфор, чому він заборонений, для чого використовується, чому становить небезпеку і як від нього вберегтися.

Що таке білий фосфор і чому він небезпечний?

Білий фосфор ― це воскоподібна речовина безбарвного або жовтого кольору із запахом часнику, яка легко займається від контакту з повітрям. Найчастіше фосфором начиняють бомби, проте також ця речовина може використовуватися в мінах, артилерійських снарядах, ракетах і гранатах.

Фосфор, який використовують у боєприпасах, легко займається після контакту з киснем. Він має досить високу температуру горіння ― близько  800°C, однак залежить від типу боєприпасу, навколишньої температури та вологості, і може розповсюджуватися на значну територію (радіус ураження ― до 150 м). Уночі такий снаряд виявити легше, адже він буде помітно світитися. Удень потрібно звернути увагу на яскраві іскри (вони розлітаються під час вибуху ) і густий їдкий дим білого кольору.

Загроза  від білого фосфору

1. Для довкілля

Фосфорні бомби спричиняють сильні пожежі, які дуже важко загасити, оскільки снаряд горить доти, доки не вигорить весь фосфор усередині нього або доки він не припинить взаємодіяти з киснем. У результаті займаються великі площі, страждають люди та техніка.

Окрім того, продукти горіння фосфору та їх розчини, потрапляючи у ґрунт, утворюють солі, що посилює міграцію фосфорних сполук із зони ураження на вільні від бойових дій місцевості.  Надлишок фосфатів у ґрунтах сильно шкодить росту та розвитку флори і фауни зони бойових дій. Тканини рослин зазнають деградації.

2. Для людини

Потрапляючи на одяг або шкіру людини, фосфор викликає тяжкі опіки та болісні каліцтва. Якщо білий дим з часточками фосфору потрапить у легені, то він може їх повністю випалити. Якщо фосфор у будь-якому вигляді потрапить до організму, це викликає смерть у страшних муках. Для людини летальна доза усього 0,05–0,15 г.

Окрім того, фосфор та продукти його взаємодій, що потрапляють у джерела питної води, спричиняють отруєння фосфатами, алергічні реакції, контактні дерматити.

Заборона використовувати білий фосфор

Зважаючи на такі страшні наслідки, не дивно, що використання фосфорних бомб та інших снарядів з білим фосфором заборонене Женевською конвенцією про захист жертв війни 1977 року. Зокрема, ідеться про третій протокол до неї, який забороняє використання запалювальних боєприпасів, що доставляють повітрям, по військових об’єктах у районах зосередження цивільного населення. Окремо згадано про те, що ліс та інша рослинність не можуть бути метою нападу, якщо вони не використовуються для приховування сил противника чи інших військових цілей.

Попри це, рашистські війська в Україні вже використали фосфорні бомби в Попасній, Авдіївці, населених пунктах на Донеччині тощо. Загалом ООН повідомила, що знайшла докази того, що з 24 лютого росія станом на 31 березня вже 24 рази застосовувала заборонені види зброї на території України, серед яких і фосфорні боєприпаси.

Як уберегтися в разі фосфорного бомбардування?

Єдиний захист ― сховатися, щоб частинки фосфору не могли потрапити на тіло і до організму.

Гасити фосфор великою кількістю води, оскільки він горить від взаємодії з киснем. Видаляти залишки, що не зайнялись.

Допомога в разі ураження білим фосфором

Міндовкілля підготувало перелік найперших дій у разі ураження білим фосфором:

  • Не торкатися руками частинок фосфору на шкірі або одязі.
  • За можливості занурити пошкоджену частину тіла у воду, рясно поливати або змочувати водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.
  • Зняти одяг, краще просто у воді або продовжуючи поливати водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.
  • Обробити рану содовим розчином, на одну склянку води потрібно додати одну чайну ложку соди. У жодному разі не варто використовувати вату та перекис водню, адже перекис розпадається на воду і кисень, який спричиняє згоряння фосфору.
  • Дати знеболювальне і заспокійливе, якщо людина з фосфорними опіками при тямі.

Зверніть увагу! Лікувати поранених після вибуху фосфорної бомби повинен спеціальний медичний персонал.

Бережіть себе!

Для публікації використані матеріали ТСН, Міндовкілля, Глущенко М. В.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.