Йодна профілактика: що, як і коли приймати, щоб не нашкодити

Сподіваємося, цього ніколи не станеться, але готовими бути слід. Ми написали запит і отримали відповідь від МОЗ про те, що робити у випадку аварії на АЕС і радіаційного викиду.

Ось добірка слушних порад:

  1. У випадку аварії викиди можуть містити радіоактивний йод. Він легко поглинається щитоподібною залозою і може призвести до її захворювань. Щоб цього не сталося, слід приймати препарат під назвою “калій йодид”.
  2. Сповіщають про початок проведення йодної профілактики місцеві органи влади через ЗМІ. Вони ж організовують видачу препарату людям у разі аварії. Препарат уже отриманий у достатній кількості та розподілений у регіонах залежно від чисельності населення.
  3. Вікові групи та дозування препарату стабільного йоду (калій йодид):

✔️діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) — 16 мг;

✔️діти від 1 місяця до 3 років — 32 мг;

✔️діти від 3 до 12 років — 62,5 мг;

✔️підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років,

✔️матері, які годують груддю — 125 мг.

  • Після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, отже прийом калію йодиду може завдати більше шкоди, ніж користі.
  • Якщо жінка, старша за 40 років, вагітна або годує грудьми, їй необхідно приймати калій йод. Під час вагітності та годування грудьми щитоподібна залоза жінки є активнішою, ніж у невагітних жінок, і кількість радіоактивного йоду, що поглинається, збільшується.

А ось те, чого робити не слід

Не збільшуйте дозу та приймайте препарат одноразово! Тривала блокада функції щитоподібної залози після багаторазового прийому великих дозувань йодовмісних препаратів збільшує ризик гіпотиреозу (зниження функції щитоподібної залози).

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням хмари та через 6 годин після. Не рекомендується прийом препарату через 24 години після надходження хмари.

Приймати йодовмісні препарати для профілактики не варто. Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоди.

Пам’ятайте також про інші заходи захисту у разі радіаційної аварії: перейдіть в укриття, щільно закрийте вікна і двері (не здійснюйте провітрювання), упакуйте харчові продукти або помістіть їх у закриті місткості, накопичте запас чистої води.

Ну а стежити за радіаційним фоном можна за допомогою нашої мапи.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.