Екодайджест: друга половина листопада

В Україні та світі продовжується робота над покращенням механізмів захисту довкілля, навіть попри війну та світову кризу. У другій половині листопада відбулись зміни в українському законодавстві, на які варто звернути увагу. Нумо детально обговоримо найцікавіше. 

Верховна Рада у першому читанні ухвалила допрацьований законопроєкт №7327 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної системи моніторингу довкілля, інформації про стан довкілля (екологічної інформації) та інформаційного забезпечення управління у сфері довкілля”, що об’єднує 18 законодавчих актів України принципами моніторингу та задає певну рамку для унормування цього процесу. 

Парламент також активно працював зі сферою використання ядерної енергії, прийнявши низку законопроєктів. Зокрема, був ухвалений проєкт Закону України №5660 «Про внесення змін до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», який передбачає приведення положень Закону до положень Директиви Ради 2014/87/Євратом, що стосуються удосконалення ядерного законодавства, а також внесення змін до визначень та термінів. 

Реалізація положень законопроєкту №5660 сприятиме уніфікації термінології законодавства України з термінологією законодавства ЄС та встановленню кваліфікаційних вимог до підрядників суб’єктів, які використовують ядерну енергію. Законопроєкт містить удосконалені вимоги щодо зобов’язань оператора ядерної установки вживати всіх заходів для попередження аварій та/або пом’якшення їхніх наслідків. А також передбачені доповнення повноважень Держатомрегулювання стосовно організації регулярної оцінки нормативно-правової бази у сфері використання ядерної енергії та діяльності органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, а також міжнародних партнерських перевірок.

Верховною Радою також прийнято проєкт Закону України №6425 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення дозвільної діяльності у сфері використання ядерної енергії», який врегульовує питання видачі дозвільних документів у сфері використання ядерної енергії та забезпечення радіаційної безпеки відповідно до права ЄС. Реалізація положень законопроєкту сприятиме оптимізації дозвільної діяльності для суб’єктів підприємництва, які мають намір проводити діяльність з використанням джерел іонізуючого випромінювання. 

У Парламенті зареєстровано Проєкт Постанови №8230 «Про Заяву Верховної Ради України щодо енергетичного тероризму російської федерації», в якій Верховна Рада закликає світові організації, парламенти та уряди усіх держав світу до засудження актів енергетичного тероризму з боку російської федерації, визнання ними таких дій продовженням одвічної російської політики геноциду Українського народу та вжиття відповідних заходів проти агресора.

За даними Держекоінспекції, за останні 10 місяців, українці завдали шкоди природі на 1,5 мільярда гривень. Найчастіше екоінспектори фіксували засмічення територій відходами, розміщення несанкціонованих сміттєзвалищ в межах населених пунктів та забруднення ґрунтів. А інформацію про екоподатки за попередні роки ви завжди можете знайти на сайті SaveEcoBot. 

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш прокоментував результати СОР27, й зазначив, що незадоволений підсумками Конференції, оскільки вважає недостатнім створення фонду для компенсації збитків країнам, що розвиваються для досягнення цілей Паризької угоди. Більше про підсумки СОР27 та їхній вплив на подальший розвиток України та світу, читайте у нашій статті

Також важливим є законопроєкт “Про державну систему моніторингу довкілля”, оскільки він об’єднує 18 законодавчих актів та інтегрує процес моніторингу в українське право. Цінними є зміни у сфері використання ядерної енергії, адже законодавство України уніфікується із законодавством ЄС. 

Ми продовжуємо слідкувати за найцікавішими та найважливішими змінами у сфері захисту довкілля та будемо розповідати вам про них у наступних випусках #Екодайджеста.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.