Зупинка атомних енергоблоків: чому та навіщо?

Росія продовжує обстрілювати енергетичну інфраструктуру України. В результаті 15 листопада на Хмельницькій АЕС відключили всі енергоблоки, на Рівненській АЕС – один з чотирьох. А 23 листопада відбулась аварійна зупинка всіх трьох діючих атомних станцій –  Південноукраїнської, Рівненської та Хмельницької. Чому стаються ці відключення та чим це небезпечно?

Під час обстрілів 15 та 23 листопада відбулось зниження частоти в об’єднаній енергосистемі України, через що на АЕС спрацьовував аварійний захист. Внаслідок цього енергоблоки відключили, а станції під’єднали до дизельних генераторів резервного живлення. 

Безперебійний доступ атомних станцій до енергомережі України – важливий для підтримання не тільки енергетичної, але й ядерної безпеки, оскільки реактори потребують електроенергії для охолодження ядерного палива в активних зонах реакторних установок та охолодження відпрацьованого палива у басейнах витримки, підтримки систем контролю та управління. У разі втрати зовнішнього живлення АЕС мають аварійні дизель-генератори, які можуть підживлювати реактори, але тільки протягом кількох днів.

Зважаючи на високу небезпечність атомних об’єктів, під час їхнього проєктування закладаються найрізноманітніші ризики, звичайно, відключення електроенергії для потреб станції – теж. Існують інструкції, в яких прописані алгоритми дій на будь-який випадок, проте такі відключення поза планового попереджувального ремонту (так званого ППР) – є стресовими. Це зумовлено тим, що в проєкті АЕС наперед закладається кількість пусків установки, тому кожен такий аварійний випадок зменшує термін експлуатації станції. 

15 та 23 листопада на українських АЕС відбулись процеси так званого гарячого зупину реакторів, при яких їхня температура опустилась до температури понад 260°C. З такого виду зупину реактори легше перевести до температур номінальної потужності, при якій  вони функціонують в нормі та виробляють електроенергію для потреб України. При більш тривалих відключеннях, чи надзвичайних ситуаціях, які провокує російська агресія, реактори можуть переводити у стан холодного зупину, при якому температура нижча за 70°C, як це сталось на Запорізькій АЕС з переважною більшістю блоків.  

Відключення енергоблоків можливе не тільки через перебої в електропостачанні, а й через неможливість віддачі вже виробленої енергії. Специфіка АЕС в тому, що вони не можуть працювати вхолосту, на генератор має бути постійне електричне навантаження. У разі його відсутності системи безпеки в автоматичному порядку глушать сам реактор. 

Хоча АЕС побудовані із врахуванням екстрених відключень електроенергії, проте потенційно це може призвести до руйнівних наслідків. За найгіршим варіантом розвитку подій, можливе пошкодження активної зони реактора, википання басейну витримки, та вихід радіації в гермооболонку, що класифікується як надзвичайна подія. Саме тому нещодавні відключення є такими тривожними. Нагадаємо, на Запорізькій атомній станції зараз два енергоблоки знаходяться в стані гарячого зупину, тож її регулярне від’єднання від української мережі через російські обстріли так само небезпечне.

З перших днів повномасштабного вторгнення російські військові чинять системний ядерний тероризм, шантажуючи весь цивілізований світ та створюючи ризик ядерної катастрофи. Обстріли енергетичної інфраструктури України є не тільки терором цивільного населення, а й непрямим ядерним тероризмом. Всі сторони, що зацікавлені у недопущенні чергової ядерної аварії повинні прийняти всі можливі дії, щоб зупинити це.

Щоб припинити російський ядерний тероризм, SaveDnipro та інші громадські організації звернулися з колективним відкритим листом до представників керівних і виконавчих органів МАГАТЕ. Громадськість вимагає виключити росію зі складу Ради керуючих МАГАТЕ, призупинити права рф як члена МАГАТЕ, відсторонити громадян рф від виконання обов’язків у виконавчому органі МАГАТЕ та призупинити все поточне технічне співробітництво та науково-технологічні обміни між Агентством та Державною корпорацією з атомної енергії «Росатом» та АТ «Росенергоатом».

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.