Чи змінюється якість повітря у блекаут? 

Систематичні російські обстріли об’єднаної енергетичної інфраструктури України призвели до планових відключень електроенергії по всій країні. Після обстрілу 23 листопада вперше стався повний блекаут, мільйони споживачів декілька днів були без світла, опалення та водопостачання, бо всі системи взаємопов’язані. Нові виклики російсько-української війни змусили українців масово закуповувати дизельні та бензинові  електрогенератори. Важливо зрозуміти як це впливає на довкілля та людей, тож нумо розбиратися.

Принцип роботи генератора доволі простий – він заснований на обертанні ротора генератора, що приводиться в рух валом дизельного двигуна. В результаті створюється необхідний рівень електрорушійної сили та продукується струм потрібної частоти. Під час роботи генератора виділяються продукти згоряння палива – вихлопні гази, що містять зокрема чадний і вуглекислий гази, оксиди азоту, вуглеводні та альдегіди. 

Вихлопні гази дуже шкідливі, але їхні компоненти мають різний вплив на організм людини. Чадний газ сполучається із тромбоцитами замість кисню, що призводить до кисневого голодування тканин організму та смерті при високій концентрації. Оксиди азоту викликають сильний кашель, блювоту та головний біль, а при взаємодії з вологою поверхнею слизової перетворюються на кислоти та призводять до набряків легень. 

Що більше дизельних генераторів працюватиме у блекаут – то гіршим буде якість атмосферного повітря. Саме вихлопні гази роблять основний внесок у забруднення, проте воно є нерівномірним та залежить від місця розміщення установок. У містах вплив вихлопів на людину вищий, оскільки є високий рівень фонового техногенного забруднення, а також через особливості проєктування вулиць повітря не може вільно циркулювати. Особливо це характерно для тісних та заплутаних кварталів у старих частинах міст, тому у періоди відключення світла варто оминати такі райони. А щоб зробити прогулянку безпечною для здоров’я, спробуйте під час планування маршруту скористатись нашою мапою якості атмосферного повітря.

Зараз складно обійтись без генераторів, але щоб їхнє використання було безпечним, варто дотримуватись деяких правил. Зокрема, ДСНС радить встановлювати генератор так, аби відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) складала щонайменше 6 метрів, щоб уникнути загоряння найближчих предметів внаслідок нагрівання установки. Також, генератор можна використовувати та заправляти винятково (!) на відкритому повітрі. Це допоможе уникнути отруєння чадним газом та пожежі. А також за можливості намагайтесь розміщувати їх якомога далі від вікон та людних вулиць, щоб не наражати себе та інших на небезпеку. 

Щоб пережити ці складні часи, важливо піклуватись про себе, своїх близьких та всіх, хто поруч, тож нумо використовувати генератори правильно. Поширюйте цей матеріал серед друзів та знайомих, аби більше людей знало як подбати про свою безпеку. 

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.