Підсумки COP27: чого очікувати далі?

У Шарм-ель-Шейху пройшла 27-ма Конференція сторін рамкової конвенції ООН про зміну клімату. Протягом двох тижнів – з 6 по 18 листопада 2022 року, – країни-підписанти Конвенції обговорювали здобутки у протидії та адаптації до змін клімату та планували свої подальші дії. Які ж підсумки?

СОР27 була присвячена проблемам країн Африки та країн Південної півкулі, тож у рамках Єгипетського форуму відбувались всебічні обговорення проблем, пов’язаних із впливом клімату на Африканські країни, країни Океанії та Південної Америки, а також проблеми опустелення та затоплення країн через кліматичні зміни. В результаті Сторони пропрацювали ряд дій, щодо запуску Фонду адаптації водних ресурсів африканських міст, щоб залучити до 14 мільярдів доларів США внаслідок кліматичних втрат.

Також 20 листопада учасникам конференції вдалось досягти згоди щодо компенсації збитків від змін клімату країнам, що розвиваються. Компенсацію оплачуватимуть багатші країни. Угода передбачає створення комітету з представників 24 країн, який працюватиме протягом наступного року, щоб визначити, яку саме форму матиме фонд, які країни та фінансові установи робитимуть внески та куди йтимуть гроші.

Українська делегація також вже декілька років веде переговори щодо включення України до списку країн, що потерпають від зміни клімату. Але країна, що 9-й рік знаходиться у стані війни поки не робить своїм пріоритетом боротьбу із цими наслідками”,
— коментує Екологічна директорка Save Dnipro Анастасія Скок.

Під час Конференції міжнародній спільноті був представлений новий звіт ООН, який засвідчує зменшення країнами обсягу глобальних викидів парникових газів, та очевидну недостатність цих зусиль, щоб обмежити підвищення глобальної температури до 1,5°C до кінця століття. Згідно зі звітом, об’єднані кліматичні зобов’язання 193 сторін у рамках Паризької угоди можуть привести світ до потепління приблизно на 2,5°C до кінця століття.

Окремою темою СОР27 стала прозорість та підзвітність результатів роботи з протидії змінам клімату, про що ми писали раніше. Очікується, що прозорість у моніторингу даних та підзвітності сприятиме досягненню глобальних цілей Паризької угоди.

Для України СОР27 пройшов в контексті наголошення на руйнівному впливі війни, яку веде російська федерація. Наша делегація, у складі якої були представники держави та громадськості, вперше представила символічний павільйон, що символізує вирву від ворожої ракети щоб міжнародна спільнота могла відчути та усвідомити всю глибину та злочинність російського екологічного тероризму. Також Україна: 

  • заявила намір отримати доступ до 100$ млрд кліматичного фонду;
  • оприлюднила вже наявні дані щодо забруднення довкілля внаслідок війни;
  • розпочала діалог з іншими країнами світу щодо можливості розробки Глобальної платформи для оцінки збитків довкіллю внаслідок війни;
  • та порушила питання зелених зернових коридорів. 

Якими насправді будуть наслідки СОР27 для України та світу? СОР завжди була візійною подією та майданчиком для перемовин, де представники з майже 200 країн світу могли поставити на порядок денний важливі для себе питання. Проте тільки від активності делегацій окремих країн-учасниць залежить якою мірою та як часто будуть обговорювати важливі для них теми. Й хоча цьогорічна конференція була присвячена Африці, українська делегація змогла вибороти пріоритет уваги, організувати окремий павільйон та підняти важливі для країни питання. 

Анастасія Скок, екологічна директорка Save Dnipro, підсумовує: 

СОР – це важлива подія, в якій країни-підписантки Конвенції про зміну клімату можуть досягти згоди у найважливіших питаннях. Майданчик дає змогу заявити про виклики, що стоять перед країнами, та знайти способи їх розв’язання. Проте варто розуміти, що під час Конференції політичні та фінансові рішення майже не приймаються, робота щодо цього продовжується цілий рік”.

Тож, цьогорічний СОР був плідним на домовленості та гучні заяви, але лише час покаже який вони мають ефект. Ми слідкуватимемо за перебігом подій та розповідатимемо про найцікавіші зрушення у сфері захисту довкілля.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.