Яка дозвільна документація необхідна для користування генератором?

Постійні російські обстріли об’єднаної енергетичної інфраструктури України змусили українців шукати альтернативні способи отримання електроенергії. Нині дизельні та бензинові генератори масово завозять у країну, й постає питання: Чи потрібні спеціальні дозволи, для використання такої техніки суб’єктам господарювання та населенню? Розберемось у нашому матеріалі.

Відповідно до Закону України “Про охорону атмосферного повітря” викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу на викиди, виданого суб’єкту господарювання (порядок отримання документу передбачений постановою від 13.03.2002 № 302). Дозвіл на викиди дає право суб’єктам господарювання, – підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям, – експлуатувати об’єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених  відповідних нормативів гранично допустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Проте ключовим для розуміння суб’єктом господарювання необхідності отримувати дозвіл на викиди, є відповідність генератора критеріям “стаціонарного джерела викиду”. Відповідно до Податкового Кодексу України, стаціонарне джерело забруднення – підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об’єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу (п.п. 14.1.230 п. 14.1 ст. 14). Тобто, стаціонарними є великі генератори, встановлені на фундаменті, необмежених розмірів та великої потужності. Водночас більшість генераторів, що використовують зараз українці – портативні, вони мають невеликі розміри та потужність, їх можна легко переносити та перевозити. 

На процедуру отримання дозвільної документації також вплинуло запровадження воєнного стану та ухваленням Кабінетом Міністрів України постанови “Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану” від 18.03.2022 №314. Відповідно до цієї постанови право на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних послуг декларації про провадження господарської діяльності, що містить відомості згідно з додатком 1, без отримання дозвільних документів, крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2

Суб’єкти господарювання, які встановили стаціонарні генератори в період воєнного стану, можуть подати декларацію, а не отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Також варто зазначити, що суб’єкт господарювання повинен мати ліцензію на зберігання пального для власних потреб. Зберігання пального без наявності ліцензії загрожує штрафом у розмірі 500 000 грн. Водночас, ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін її дії, вважаються чинними. 

Ліцензія на зберігання пального не потрібна суб’єктам господарювання, які зберігають пальне виключно у споживчій тарі до 5 літрів.

Наголошуємо, що суб’єкти господарювання, які використовують стаціонарні генератори, зобов’язані платити екологічний податок. Проте, якщо в результаті роботи генераторів обсяг викиду вуглекислого газу менше ніж 500 тонн на рік, суб’єкт господарювання звільняються від сплати екоподатку. Окрім вуглекислого газу під час роботи дизельних та бензинових генераторів виділяються й інші речовини, що підлягають оподаткуванню, але невідомо з якої кількості тонн. Щоб отримати роз’яснення на таке питання, ми відправили запит до Державної податкової служби, й про результати повідомимо пізніше. 

У 2022 році за 1 тонну вуглекислого газу необхідно сплачувати 30 гривень. Платники екологічного податку повинні подати податкові декларації протягом 40 календарних днів після закінчення податкового кварталу. Сплатити податок потрібно протягом 10-ти календарних днів після граничного терміну подання декларації.

Проте, у період з 1 січня 2022 року по 31 грудня року, екологічний податок на всі забрудники не нараховується та не сплачується платниками цього податку, зареєстрованими за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф. Більше інформації про екологічні податки в Україні можна знайти на сайті SaveEcoBot, а із основними цифрами та статистикою екоподатків за 2020/2021 роки можна ознайомитись у нашій стислій інфографіці.

Таким чином, під час дії воєнного стану: 

•суб’єктам господарювання, що мають стаціонарні генератори, потрібно подавати декларацію про провадження господарської діяльності, сплачувати екологічний податок та мати ліцензію на зберігання пального.

•країнці, що мають портативний генератор, повинні мати ліцензію на зберігання пального, якщо зберігають його у споживчій тарі в обсягах більше за 5 літрів. 

Дізнатись як саме змінюється якість повітря під час блекауту можна у нашому матеріалі. А перевірити якість повітря у вашому місті просто зараз – на нашій мапі

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.