Як війна вплинула на стан повітря в найбільших містах України?

Самі спитали — самі взялися шукати на нього відповідь. Для цього нам знадобилося: три великі міста з достатньою для дослідження кількістю станцій моніторингу — Київ, Львів і Дніпро, а також дані про якість повітря (кількість фракцій РМ2.5) за перше півріччя 2021 та 2022 року для порівняння. 

Що ми побачили? 

Попри війну сезонні тенденції мало змінилися: протягом порівнюваного періоду бачимо високі показники забруднення повітря фракціями РМ2.5 навесні і різке падіння в травні. Проте маємо й відмінність: якщо у 2021 році найвищі значення РМ2.5 часом перевищували гранично допустимі, то у воєнний час вони не перетинають цю межу. 

«Падіння показників РМ2.5 у повітрі в столиці може бути пов’язане зі зниженням економічної діяльності в цей час. Пил є основою часточок РМ2.5, а його основне джерело — будівництво. Зрозуміло, що в перші місяці повномасштабного вторгнення будівництво завмерло, що в результаті могло позитивно позначитися на якості повітря, — пояснює екологічна директорка SaveDnipro Анастасія Скок. — У Дніпрі зниження показника РМ2.5 може бути пов’язане зі зменшення інтенсивності роботи промислових підприємств. Звичайно, не треба забувати й про зменшення транспортного навантаження в містах у цей час. Разом ці чинники могли вплинути на те, що тенденції якості повітря збереглися, проте сам рівень забруднення знизився». 

Така ситуація дозволяє нам припустити, що активна економічна діяльність і транспортний ажіотаж — найбільші джерела забрудненням повітря фракціями РМ2.5 у великих містах. Принаймні на думку наштовхують дані про якість повітря в перші місяці повномасштабного вторгнення, коли, наприклад, Київ практично спорожнів. 

«Можна сказати, що в досліджуваних містах за показником РМ2.5 повітря стало за цей час кращим. Водночас ми не можемо поширити такий висновок на всю країну, оскільки зросло забруднення з інших джерел, наприклад від пожеж на нафтобазах, спричинених ворожими обстрілами», — підсумовує аналітик Олександр Рак. 

Результати дослідження ставлять перед громадськістю, підприємствами-забруднювачами та органами влади логічне питання: яким чином нам покращити якістьі повітря в містах у майбутньому, після закінчення воєнних дій? 

1. Бути обізнаними, наприклад моніторити стан повітря за допомогою найбільшого агрегатора екологічних даних в Україні SaveEcoBot.

2. Створити умови для розвитку зеленого міського транспорту та зменшення кількості приватного транспорту в населених пунктах. 

3. У містах створити зони з нульовим рівнем викидів (zero-emission zone), якими дозволено рухатися тільки транспорту з нульовим рівнем викидів. 

4. Використовувати системи пилопригнічення під час будівельних робіт.

5. Забезпечити виконання Директиви Європейського парламенту і Ради 2010/75/ЄС від 24 листопада 2010 року про промислові викиди (інтегрований підхід до запобігання забрудненню та його контролю).

Переглянути детальні графіки можна тут: 

Київ

Львів

Дніпро

Дослідження проведене в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції. 

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.