То що там на золовідвалі Запорізької ТЕС в Енергодарі?

23 серпня Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що в результаті обстрілів російськими військами золовідвалу ДТЕК Запорізька ТЕС і розльоту зольного пилу спостерігається підвищення рівня радіаційного фону в місті Енергодар.

Ми були здивовані цією новиною, оскільки на золовідвалах, що є місцем видалення відходів 4 класу (найнижчого класу небезпеки), не повинні зберігатися відходи з високим рівнем радіації.

Наша @Ірина Черниш написала про це: «Я шокована цією новиною. Декілька років тому я перевіряла міф про радіацію в золошлаках від ТЕС. На прикладі золошлаконакопичува ДТЕК Придніпровська ТЕС в місті Дніпрі. Разом з незалежним фахівцем та дозиметром ми пройшлися всіма басейнами шлаконакопичувача та золовідвалу в руслі річки Шиянка. Радіаційний фон був на рівні природного. Тоді я запросила фахівця у двір, і деякі елементи споруд у дворі демонстрували вищий рівень (наприклад, гранітні породи)».

Вона також пояснює, що якщо на золовідвалі Запорізької ТЕС дійсно є відходи, що створюють радіаційне забруднення, то це грубе порушення екологічного законодавства, бо поводження з такими відходами здійснюється окремим чином. І тоді Запорізька ТЕС має за це понести якнайсуворіше покарання. Це протизаконна діяльність, яка зараз створила радіаційну загрозу для сотень тисяч людей.

Ми вже підготували та направили скаргу до Державної екологічної інспекції України для перевірки цього факту і пізніше проінформуємо вас про результати.

Побіжно ми проаналізували проблему розповсюдження самого пилу із золовідвалу, який є небезпечним, бо містить важкі метали, канцерогени і сама його дрібна фракція — ворог для людини. Зобов’язання власника таких об’єктів — зволожувати золу, що зберігається відкритим способом, щоб у повітря не потрапляли частинки відходів та не забруднювали ще і його.

Дослідивши дані знімків супутника Sentinel-2 за декілька місяців, наш @Павло Ткаченко дійшов такого висновку: «Аналізуючи індекс вологості та нормалізований індекс різниці рослинності за декілька місяців, ми можемо зробити висновок, що з травня 2022 року цей золовідвал став поступово всихати без повноцінного додаткового зволоження і на сьогодні це майже повністю сухий об’єкт порівняно з лютим 2022 року. Тепер він становить додаткове техногенне навантаження (тобто пилить) для довкілля регіону з критичним рівнем ризику радіаційного забруднення від захопленої ЗАЕС».

Цей факт ми також виклали у своїй скарзі до ДЕІ та Міндовкілля.

Хочемо зауважити, що під час війни потрібно ретельно дотримуватися екологічного законодавства, а не нехтувати ним. Бо може так статися, що цим скористається ворог і твоїми ж руками шкодитиме українському довкіллю та народу.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.