Від екоаудитора до борця зі зміною клімату: у яких сферах можуть реалізувати себе екологи

Попри війну в Україні триває вступна кампанія, а це значить, що вже незабаром будемо вітати нових студентів екологічних спеціальностей. 

Хочемо вас підтримати, друзі, і трохи більше розповісти про сфери, у яких зможуть реалізувати свої знання майбутні екологи. 

Перш за все згадаємо органи влади різного рівня. Окрім профільного міністерства, спеціалістів потребують державні агентства, служби та інспекції. Наприклад, сьогодні спеціалісти Державної екологічної інспекції виконують дуже важливу функцію розрахунку та фіксації шкоди, завданої довкіллю України бойовими діями. На місцевому рівні в громадах передбачена посада фахівця у сфері екології та суміжних питань. 

Ось невеликий перелік можливих посад:

  • інспектор постів екологічного контролю на кордоні;
  • державний інспектор з охорони довкілля;
  • рибінспектор;
  • інспектор з охорони природи;
  • державний  інспектор з використання та охорони земель;
  • державний інспектор з технічного та екологічного нагляду;
  • державний інспектор з охорони природно-заповідного фонду;
  • інспектор з використання водних ресурсів;
  • експерт служби державної екологічної експертизи;
  • державний службовець в апараті органів державної влади з питань екології.

Не менш важлива роль фахівців з екологічних питань на промислових об’єктах. Наведемо кілька прикладів:

Еколог — це фахівець, який відповідає за зниження шкідливих викидів, утилізацію відходів, розумне використання ресурсів, зміну виробничих практик, а також відновлення біосистем від шкоди, завданої людьми.

Інженер з охорони навколишнього середовища — контролює додержання у підрозділах підприємства чинного екологічного законодавства, інструкцій, стандартів і нормативів з охорони навколишнього середовища, сприяє зниженню шкідливого впливу виробничих факторів на життя і здоров’я працівників і не тільки. 

Екоаудитор — проводить аудит діяльності промислових підприємств і дає рекомендації щодо зниження впливу їх виробничого циклу на навколишнє середовище шляхом модернізації технології, зміни практик і методів роботи.

Рециклінг-технолог — розробляє та впроваджує технології багаторазового використання матеріалів, а також безвідходного виробництва.

Не обійтися і без освітньої роботи. Ті, кого не приваблює класичне викладацьке життя в навчальному закладі, можуть реалізувати себе в інших ролях. 

Екопроповідник — спеціаліст, який розробляє та організовує просвітницькі програми для дітей і дорослих щодо екологічно свідомого способу життя, спрямованого на  зниження навантаження на навколишнє середовище (неперероблені відходи, роздільний збір сміття,  екологічно чистий цикл організації виробництва тощо).

Ековожатий — спеціаліст, який підтримує ініціативні громадські групи, що працюють на поліпшення екології, забезпечує обмін інформацією між ними, допомагає їм організувати громадський контроль щодо екологічності виробництв і моніторинг екологічної поведінки мешканців сіл і міст.

Часто вузькі спеціалісти затребувані в громадських національних або міжнародних організаціях, що спеціалізуються на обмеженому колі екологічних питань. Наприклад, просто зараз у Програмі ООН з довкілля відкриті вакансії консультанта з екологічних ризиків або експерта з адаптації до змін клімату

А як вам таке: 

Спеціаліст з подолання системних екологічних катастроф — інженер, що працює з катастрофами, які усвідомлюються людьми поступово, наприклад, забруднення навколо великих промислових центрів, тихоокеанське пластикове звалище, танення вічної мерзлоти, радіаційні звалища тощо. До його завдань належить розробка і реалізація програм з подолання наслідків та недопущення повторень таких катастроф.

Фахівець з боротьби зі зміною клімату — фахівець-інженер, який допоможе послабити чи навіть обернути негативні ефекти.

Консультант з переробки відходів — спеціаліст, який шукає методи, як поводитися з відходами, не забруднюючи при цьому земельні ресурси.

А от однією зі специфік нашої екологічної організації є робота з відкритими даними. Тому якщо ця тема близька й вам, закликаємо використовувати дані нашого SaveEcoBot для своїх студентських і наукових робіт.

Успішного вступу, і нехай усі професійні мрії втіляться в життя. 

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.