Як Оксана поверне в Україну чисте повітря?

Як Оксана поверне в Україну чисте повітря?

Пам’ятаєте, ми розповідали вам про Оксану? Якщо ні, то зараз нагадаємо! Десятки років олігархічне лобі писало закони під себе. І робило це так, щоб максимально прибрати людей від участі в дозвільних процесах. А це, до речі, порушує європейські норми. Коли ми зосередилися на проблемах декількох таких процесів – народилася Оксана. Так ми звемо її між собою, для спрощення. І тому що любимо) Офіційно ж вона – “Система дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря” або частина “модулю е-Повітря”.

Що змінить Оксана та чому нам із вами стане легше впливати? Давайте почнемо з плюшок для громадськості.

Оголошення в паперовій газеті

Сьогодні вам потрібно оформити підписку на всі паперові видання області й вичитувати всі дрібненькі оголошення в них. Інакше ви не дізнаєтесь про наміри забруднювача отримати новий дозвіл на викиди в повітря. Зараз навіть місцеві департаменти екології не знають про такі наміри, бо діюча постанова 302 не зобов’язує забруднювача повідомляти їм про це завчасно.

Як буде:

Оксана буде розміщувати оголошення в електронному вигляді, що надасть можливість ознайомлюватися із ним та усіма пов’язаними документами в одному місці та в зручному форматі – не виходячи з дому.

Документ на 400 сторінок – читати не перечитати

Є такий собі “Документ для ознайомлення громадськості”, який готує підприємство при отриманні дозволу. Загалом це десь до 300-400 сторінок на папері, з таблицями та технічною інформацією. Зараз забруднювач просто вказує в оголошенні, що ви можете ознайомитися з цим документом “десь там”. Електронної копії немає, тож потрібно їхати й фотографувати вручну всі ці сотні сторінок.

Як буде:

Оксана була би в шоці від такого, тому ми їй навіть не казали. Просто відтепер вона матиме електронні версії всіх документів, пов’язаних із дозвільною процедурою. І ділитиметься ними з вами!

Немає зауважень – немає громадських обговорень

Якщо ви пропустите маленьке оголошення в газеті, то не подасте зауваження вчасно, бо у вас на це є тільки 30 днів. А іноді забуднювачі взагалі роблять якусь власну газету, швидко отримують для неї статус місцевої, друкують тираж 5-10 копій, дають в ній ті нещасні оголошення, а потім самі ж купують весь “наклад” на підприємство, яке отримує дозвіл. Жодного шансу для громадськості дізнатися про дозвільну процедуру, а отже і жодних шансів подати зауваження. А якщо немає зауважень, то дозвільний орган не зобов’язаний проводити громадські обговорення. Таке от замкнуте коло.

Як буде:

Оксана знатиме про всі наміри забруднювачів. А значить, знатимете й ви! Сподіваємось, згодом вона подружиться і з нашим SaveEcoBot, вони почнуть обмінюватися даними, а ви зможете підписатися на сповіщення. Мм.. це буде ідеально!

Новий дозвіл кожні півроку – аби не модернізуватися

Уявіть, що в діючому дозволі забруднювача встановлені заходи з модернізації з конкретними строками та досягненням нормативів. Але виконати їх він не встигає. Що ж він робитиме – зупиниться або просто піде та отримає новий дозвіл, про який громадськість навіть не дізнається? Саме так, зараз забруднювачі можуть отримувати нові дозволи хоч кожні півроку, не виконуючи обов’язки з попереднього дозволу (бо ж строк не вийшов, ага). Ніяких обмежень немає, якщо дозвільний орган не займає принципової позиції та не переносить заходи екологізації в новий дозвіл.

Як буде:

Раніше всі ці оголошення, громадські обговорення тощо фактично були засекречені. Інформацію про наміри можна було дізнатися тільки за запитом. Але як часто її запитувати – кожного дня чи щотижня? Це нереально, та й взагалі, коли про такий намір вже знає дозвільний орган, то час для подачі зауважень громадськості сплив.

Ось чому потрібна Оксана. В неї буде весь спектр документів в електронному форматі. І будуть вони загальнодоступні. Люди зможуть вчасно дізнаватися про нові процедури та писати зауваження або заперечення.

А ще чесному бізнесу стане значно легше, але про це трішки згодом. 😉

This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.