COP27: проміжні здобутки України

Conference of the Parties або скорочено просто – СОР, – це щорічна Конференція сторін рамкової конвенції ООН про зміну клімату. У Конференції беруть участь 197 країн світу.

Основними завданнями СОР є перегляд національних повідомлень та кадастрів викидів, що презентуються Сторонами Конвенції. Таким чином оцінюється ефективність заходів, вжитих Сторонами, та прогрес у досягненні кінцевої мети Конвенції. Наразі така мета прописана у Паризькій угоді щодо обмеження підвищення температури до 1,5 градусів за Цельсієм до кінця 21-го сторіччя. СОР27 відбувається з 6 по 18 листопада у Шарм-ель-Шейху, Єгипті. Дати проведення – у листопаді – початку грудня – не випадкові. Саме в цей час найбільш інтенсивно проявляються наслідки зміни клімату – засухи, стихійні лиха та надмірні опади.

Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату у 1996, а Паризьку угоду – у 2016 році. Як ми писали раніше, під час СОР27 Україна вперше представила свій павільйон та намагатиметься отримати доступ до 100$ млрд кліматичного фонду, враховуючи російський екологічний тероризм. Окрім того, за словами Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця, наше представництво планує почати діалог з іншими країнами світу щодо можливості розробки спільних підходів оцінки збитків довкіллю від воєнних дій, а також порушить питання так званих зелених зернових коридорів. 

Наразі на СОР27 міжнародна спільнота підтримала думку України про неприпустимість використання кліматичного майданчика ООН для “гібридної” легалізації анексії та окупації української території. Також українська делегація оприлюднила невтішні дані щодо забруднення довкілля внаслідок війни. Під час доповіді про вплив військових дій на клімат зібралось близько 150 учасників Конференції. А під час свого виступу Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець закликав міжнародних партнерів підтримати ініціативу України із запуску Глобальної платформи для оцінки збитків довкіллю внаслідок війни.

Важливою темою обговорень під час СОР27 стала прозорість та підзвітність результатів роботи з протидії змінам клімату. Прозорість сприяє зміцненню взаємної довіри та підзвітності та заохочує країни з часом посилювати свої кліматичні амбіції та відстежувати глобальний прогрес у досягненні цілей Паризької угоди. Прозорість та відкриття екологічних даних – є важливим механізмом контролю не тільки для урядів країн, а й для громадськості. SaveDnipro бореться за відкритий доступ до екологічних даних, адже доступ до такої інформації захищений Орхуською конвенцією та 50 статтею Конституції України. На цьому також наголошувала Ірина Черниш, голова та співзасновниця SaveDnipro, під час комітетських слухань у Верховній Раді України, що проходили паралельно з СОР27. 

Ми пильно слідкуємо за СОР27 та успіхами української делегації, і по завершенню Конвенції підготуємо для вас аналітичний матеріал із підсумками, тож стежте за оновленнями.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.