SaveEcoBot каже, що повітря брудне, а КМДА заперечує. Хто правий?

Коли живеш у Києві, твій ніс відчуває сморід, очі бачать смог, SaveEcoBot сповіщає про забруднення, а чиновники кажуть, що “перевищень немає”, це вже взагалі не смішно. Давайте розбиратись разом:

 1. Звідки SaveEcoBot бере дані?
  Ми агрегуємо дані про якість повітря з усіх мереж станцій моніторингу, які передають їх онлайн: органів місцевої влади, комерційних, громадських. Зараз таких джерел в системі 18, і ви завжди можете перевірити, ким надані дані в деталях конкретної станції.
  SaveEcoBot не є альтернативою будь-якій мережі моніторингу. Він агрегує їх всі.
 2. Що показує SaveEcoBot?
  Індекс якості повітря AQI PM 2.5. Ми збираємо дані зі всіх можливих джерел та перетворюємо їх на Індекс якості повітря. AQI – це всесвітньо визнаний стандарт, який розроблено Агентством з охорони навколишнього середовища США (US EPA). Майже всі світові лідери з моніторингу якості повітря використовують саме цей стандарт. Ми рахуємо AQI по основному забруднювачу – дрібнодисперсному пилу фракції PM 2.5.
 3. Що показує моніторинг КМДА?
  Індекс якості повітря CAQI. Декілька станцій моніторингу КМДА так само збирають дані та відображають їх в іншому стандарті – CAQI. Це теж відомий стандарт. Його розробили або для використання біля вулиць з інтенсивним автомобільним рухом, або всередині житлових масивів, і він враховує декілька різних забруднюючих речовин.
 4. В чому різниця?
  Не дивлячись на схожість назв, різниця між AQI PM 2.5 та CAQI принципова. Вони мають різні формули та різну шкалу.
 5. Хто правий?
  Звісно, SaveEcoBot 🙂 Адже ми не порівнюємо дані за двома різними шкалами і тим більше не робимо з цього висновків. Це все одно, що порівнювати кілограми з літрами. Що більше – 5 кілограмів чи 7 літрів? Отож.
 6. Чому люди довіряють SaveEcoBot?
  Дивіться п.1-5 😉

Отже, за шкалою US EPA про мінімальний вплив кажуть цифри від 0 до 50 і зелений колір кружечка. Але коли в іншій системі ви бачите інші показники й іншу шкалу, наприклад, зелений рівень від 0 до 25, як в Київській міській раді, то маєте пам’ятати наступне:

 • Порівнювати дані, що рахуються за різними формулами й інтерпретуються за різними шкалами – НЕКОРЕКТНО. Це те ж саме, що порівнювати тепле з м’яким. Ще й питання до тієї інтерпретації, але про це вже наступного разу.
 • Немає нормального або безпечного рівня забруднення, є лише градація впливу на конкретні групи населення. Найкраще, коли він мінімальний.

Якщо у вас залишилися питання, напишіть нам, з радістю відповімо.
Бажаємо чистого повітря і за відчуттями, і за розрахунками.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.