(НЕ) мирний атом

Не має кольору. Не має запаху. Руйнує життя. Зазвичай ми пишемо таке про дрібнодисперсний пил, аби ви розуміли загрозу й могли захистити себе та найдорожчих. Проте сьогодні, в 35 роковини найбільшої техногенної екологічної катастрофи, яку спричинила людина, мова піде про радіаційне забруднення. Його небезпеку пояснювати непотрібно, але маємо нагадати про інше.

Державний контроль радіаційного забруднення – те, що має відбуватися за замовчанням. Бо це перша й найголовніша лінія захисту десятків мільйонів життів від жахливого й незворотного.

Промовистими були події наприкінці листопада 2020 року, коли на державних станціях моніторингу в Зоні відчуження різко підскочили показники радіаційного забруднення. А саме в цей час(!) до нового сховища вперше в історії було перевантажене відпрацьоване ядерне паливо з Чорнобильської АЕС для тривалого зберігання (до 100 років).

Зрештою з’ясувалося, що аномалії були пов’язані з погано організованою повіркою датчиків (без відключення їх від системи чи повідомлення про повірку). Неприємно показовим було те, що керівництво відповідального за зону агентства було не в курсі, що саме відбувається із показниками, які показували перевищення в сотні разів.

Щиро сподіваємось, що ця історія змінила підходи до менеджменту агентством, зокрема відтоді повірки датчиків відбуваються без ексцесів. Тому повторюємо знов і знов:

Україна зобов’язана не тільки пам’ятати про страшну трагедію та її наслідки, але й на відмінно справлятися з потенційними загрозами використання атому.

Пам’ятаємо та низько вклоняємось усім захисникам людства у часи страшної трагедії на Чорнобильській АЕС та донині.

Бережіть себе та Україну.

Стежити за показниками радіаційного фону можна на мапі SaveEcoBot. 
Фото Oleksandra Bardash

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.