Маленький пункт – велика небезпека! Суперечність в законі викине громадськість з дозвільної процедури

Дещо важливе для нас із вами відбулося в той самий день, коли депутати провалили законопроєкт 4167 про зменшення промзабруднення. Тоді ж у першому читанні вони підтримали іншу ініціативу – законопроєкт №5339. Але диявол криється в деталях. Давайте розбиратися, аби не допустити катастрофи.

Минулого року разом із громадою м. Дніпра ми взяли участь в громадських слуханнях ПрАТ “ДМЗ”. Завод намагався їх уникнути, проте люди боролися до кінця. Бо є не тільки Конституція, яка гарантує кожному(!) право на чисте та безпечне довкілля, але й Орхуська конвенція. Саме вона надає громадськості право брати участь в процесі прийняття рішень, що стосуються довкілля. І це перенесено в українські нормативні документи. Наприклад, постанову КМУ №302, в якій викладена процедура отримання дозволу на викиди у повітря підприємствами, в тому числі хитка, але обов’язкова участь громадськості. 

І ось тепер, якщо законопроєкт 5339 затвердять в поточній редакції, це зруйнує всю конструкцію, й недоброчесні чиновники та забруднювачі зможуть повністю ліквідувати громадськість з дозвільної процедури! 

Чому?!

Тому що на шляху з постанови до закону дещо зникло.

Як ми встигли розібратися, зусиллями чи то псевдо-громадськості, чи то розробників дозвільних документів в купі з деякими нардепами – з переліку документів, які суб’єкт господарювання має подавати для отримання дозволу, зник лист держадміністрації про наявність / відсутність зауважень та пропозицій громадськості. Проте нижче в законопроєкті написано, що відсутність цього документу є підставою для відмови у наданні дозволу.

Така суперечність створює величезне поле для маніпуляцій і можливість просто викинути громадськість з усіх дозвільних процедур!

Ми наполягаємо на тому, щоб до другого читання законопроєкт був доповнений пунктом про наявність в переліку додатків до заяви на отримання дозволу листа держадміністрації про зауваження та пропозиції громадськості. Україна має зобов’язання посилювати участь громадськості в дозвільних документах, а не позбавляти її такого права!

Триматимемо ситуацію на контролі й скоро напишемо, хто стоїть за створенням юридичної колізії. А які ваші припущення?

This publication has been made within the frameworks of the Accountability Fund (Embassy of Ukraine in the Kingdom of the Netherlands). The views and opinions expressed in this article may not reflect the official position of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.