Як захиститись від дрібнодисперсного пилу та чому якість повітря є одним з базових факторів післявоєнної зеленої відбудови?

Якість повітря дуже важлива для здоров’я людини, адже кисень життєво необхідний для функціонування організму. Проте через високий рівень промислового забруднення та індустріалізації, наслідків війни, нині вже майже неможливо знайти місця із дійсно чистим повітрям. Тому у різній мірі на здоров’я всіх людей впливають забрудники повітря, зокрема, дрібнодисперсний пил РМ2,5, якого ще називають невидимим вбивцею. Обговорімо, як можна від нього захиститися, у тому числі у період повоєнного відновлення? 

Найперше, нагадаємо, що дрібнодисперсний пил РМ2,5 менший за розміром, ніж людська волосина, й може потрапляти в атмосферу напряму із джерел забруднення, або утворюватися в результаті хімічних реакцій в атмосфері. Через те, що ці частинки настільки маленькі, вони проникають не тільки у легені, а й у серцево-судинну систему, викликаючи різноманітні легеневі та серцеві захворювання, різні види раку, нейродегенеративні захворювання, напружують імунітет людини й вона стає вразливою до вірусів та бактерій та підвищують передчасну смертність людей. Більше про це можна дізнатися у нашому матеріалі за посиланням

Людський організм здатний самостійно виводити часточки дрібнодисперсного пилу, але у дуже невеликих обсягах та повільно. РМ2,5 мають помірно негативний вплив на здоров’я лише тоді, коли людина не живе в умовах забрудненого атмосферного повітря, а дихає ним лише час від часу. Не існує спеціальних способів очистити організм від дрібнодисперсного пилу, можна лише допомогти організму це робити: вести здоровий спосіб життя, пити достатню кількість води, спати не менше 7-8 годин на день та обмежувати вплив стресу, що в теперішній час є складним завданням для українців

Якщо очистити організм від дрібнодисперсного пилу не можна, тоді як захиститись від нього? Ось 5 простих порад на зараз та майбутнє:

Слідкуйте за якістю атмосферного повітря. Важливо періодично перевіряти прогноз погоди та індекс якості повітря (AQI) за шкалою від 0 до 500. Значення AQI поділяються на 6 рівнів: добрий (0-50), помірний (51-100), шкідливий рівень для чутливих групі (101-150), шкідливий (151-200), дуже шкідливий (201-300) і небезпечний  (301+). Слідкувати в Україні за якістю атмосферного повітря у реальному часі можна на нашій карті SaveEcoBot

Плануйте свої поїздки відповідно до рівня AQI, уникаючи місць з інтенсивним рухом автотранспорту. Обмежте прогулянки на відкритому повітрі для дітей до 8 років, якщо рівень забруднення – шкідливий. І, звісно, зробіть свій внесок у зменшення забруднення – долучайтесь до боротьби за чисте повітря в Україні, використовуйте місцеві альтернативні види транспорту, уникайте спалювання листя, сміття та інших матеріалів тощо.

Також дуже важливо уникати тренувань на відкритому повітрі, коли рівень забруднення високий. Коли людина активно виконує фізичні вправи, дихання та серцебиття пришвидшуються, а вдихи стають глибшими. Через це дрібнодисперсний пил швидше проникає не тільки у легені, а й у серцево-судинну систему та розноситься з кров’ю по всьому тілу. 

Користуйтесь захисними масками, якщо бачите високий рівень забруднення на моніторингових мапах. Так, актуальність використання захисних масок – навіть після пандемії – нікуди не зникає. У ситуаціях, коли ви не можете утриматися від виходу з дому чи закритого приміщення, а якість атмосферного повітря небезпечна, завжди використовуйте маску, щоб захистити себе від дрібнодисперсного пилу. Для цього обирайте одноразові респіратори з рейтингом N, P і R (N-95 або P-100).

Використовуйте очищувачі повітря у приміщеннях. Встановлення якісного очищувача повітря допоможе фільтрувати забруднене повітря. Хорошим вибором може бути механічний або газовий фільтр, оскільки певні УФ-фільтри неефективні проти твердих частинок. Окрім того, не нехтуйте вологим прибиранням та провітрюванням, коли якість повітря хороша. А ще зібрати дрібнодисперсний пил допомагають кімнатні рослини, наприклад, хлорофітум та алое вера. 

Скоригуйте свою дієту. Вдихання забрудненого повітря збільшує кількість вільних радикалів у нашому тілі та викликає запалення. Ми можемо допомогти нашому організму боротися з негативним впливом забруднювачів повітря, збільшивши щоденне споживання продуктів з вітамінами B, C, D, E та поліненасичених жирних кислот. Рекомендується їсти такі продукти, як листова зелень, цитрусові, паростки, рибу тощо.

Долучайтеся до розумного озеленення вашого населеного пункту. Посадка більшої кількості дерев і рослин є ефективним способом захисту від забруднення повітря. Дерева фільтрують і очищають повітря від шкідливих забруднювачів повітря, а також можуть накопичувати до 6 кілограмів вуглецю щороку, таким чином покращуючи загальну якість повітря для всіх і зменшуючи експоненціальне зростання темпів глобального потепління. Почніть озеленення зі створення “зелених стін”, що закриватимуть місце вашого проживання від доріг та автотрас, адже автомобілі – одні з найактивніших забрудників повітря. 

У багатьох регіонах України стартують обговорення та початок проєктів відбудови й важливо, аби довкіллєвий компонент враховувався при їх розробці та імплементації. Тож ваша посильна участь в екоініціативах, спрямованих на захист довкілля при післявоєнній відбудові, реформах напрямків промисловості, поводження з відходами (в тому числі і відходами війни), моніторингу та захисту атмосферного повітря – є  надзвичайно цінною. 

Абсолютно всім важливо берегти себе, проте найбільш вразливими до забруднення повітря є вагітні жінки, новонароджені діти та люди з дихальними та серцево-судинними захворюваннями. Тож піклуймося про одне одного та борімося за чисте повітря в Україні сьогодні та завтра!

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.