Невидимий вбивця: як дрібнодисперсний пил (РМ2,5) впливає на організм людини?

Якість повітря є дуже важливою для здоров’я людини. Через високий рівень промислового забруднення та індустріалізації, нині вже майже неможливо знайти місця із дійсно чистим повітрям. Тому у різній мірі на здоров’я всіх людей впливають забрудники повітря. Розглянемо який саме вплив має дрібнодисперсний пил РМ2,5, який ще називають невидимим вбивцею. 

Що таке РМ2,5? Це тверді частинки діаметром менш як 2,5 мікрометра найрізноманітнішого фізико-хімічного складу: від різних кислот (нітратів, сульфатів), до елементарного вуглецю, металів, частинок порід та води. Дрібнодисперсний пил РМ2,5 менший за розміром, ніж людська волосина, й може потрапляти в атмосферу напряму із джерел забруднення, або утворюватися в результаті хімічних реакцій в атмосфері. Джерелами РМ2,5 є підприємства з котлами та печами на вугіллі й мазуті, інші промислові та енергетичні потужності, наприклад теплоелектростанції, легковики та вантажівки (особливо з дизельними двигунами); деякі виробництва, зокрема, ті, які займаються нафтопереробленням та виробництвом цементу; лісові пожежі; пил від доріг і будівництва; сільськогосподарські операції.

Власне, саме розмір дрібнодисперсного пилу визначає те, як він діє на організм людини. Через те, що ці частинки настільки маленькі, вони проникають не тільки у легені, а й у серцево-судинну систему, викликаючи різноманітні легеневі та серцеві захворювання, різні види раку, напружують імунітет людини й вона стає вразливою до вірусів та бактерій, нейродегенеративні захворювання та підвищення передчасної смертності людей. 

Як РМ2,5 впливає на дихальну систему людини? РМ2,5 потрапляють в організм через дихальну систему, і їхній вплив на здоров’я визначає фізико-хімічний склад та тривалість експозиції. Після вдихання дрібнодисперсний пил осідає на поверхні дихальних шляхів, бронхів і альвеол – це викликає окислювальний стрес і порушує нормальне функціонування легеневих клітин або навіть спричиняє їх загибель. Крім того, PM2,5 провокують запальні реакції, через що відбувається запалення та пошкодження органів дихання.

Постійний та тривалий вплив РМ2,5 призводить до розвитку хронічного бронхіту, хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) та астми. Дослідження довели, що збільшення впливу PM2,5 сприяє поширенню госпіталізації та тяжкості симптомів у дітей і дорослих пацієнтів із ХОЗЛ та астмою. Постійний вплив РМ2,5 також може призводити до фіброзу легень – тобто утворенню рубців у проміжній сполучній тканині. В результаті тривалого впливу пилу певного складу можуть виникати специфічні хвороби, наприклад, силікоз (при накопиченні кремнезему) або азбестоз (волокон азбесту). А інфекційні речовини можуть викликати туберкульоз, орнітоз, бруцельоз, гістоплазмоз тощо.

Як РМ2,5 впливає на серцево-судинну систему? Через свій дрібний розмір, дрібнодисперсний пил потрапляє у кровотік, подібно тому, як це стається із молекулами кисню. Численні епідеміологічні дослідження показали, що існує чіткий зв’язок між  PM2.5 і серцево-судинними захворюваннями: аритмією, зупинкою серця, ішемічною хворобою серця, серцевою недостатністю, венозною тромбоемболією і цереброваскулярною хворобою. Попри певні відмінності, вплив PM також пов’язаний з деяким підвищенням артеріального тиску. Хоча не всі дослідження виявили суттєвий зв’язок, вплив PM2,5 та дорожнього руху (наприклад, відстань від головної дороги до місця проживання) пов’язаний зі збільшенням жорсткості артерій.

РМ2,5 є причиною виникнення раку. На основі численних досліджень Міжнародне агентство з дослідження раку класифікувало забруднення повітря як канцерогенне для людини. Надмірний вплив PM2,5 від транспорту спричиняє доброякісні та злоякісні пухлини легень у лабораторних тварин, колоректальний рак і рак шлунка. PM2,5 пов’язують як із виникненням, так і зі смертністю від раку сечового міхура. Вплив бензолу з вихлопних газів, особливо під час вагітності та у ранньому віці дітей, було пов’язано з підвищеним ризиком педіатричної лейкемії. Пренатальний вплив PM2,5 може збільшити ймовірність зараження дитини лейкемією та астроцитомою

Як РМ2,5 впливає на нервову систему? Дослідження підтверджують, що забруднення повітря може впливати на центральну нервову систему і призводити до її розладів. Дрібнодисперсний пил PM2,5 може потрапляти в системний кровотік і поширитися у головний мозок та інші органи, а також прямо потрапляти до мозку через слизову оболонку носа. Повідомлялося про зниження когнітивних здібностей, проблеми з нюхом, порушення слуху, симптоми депресії та інші негативні нейропсихологічні наслідки у людей у сильно забруднених районах. А контрольований різкий вплив дизельних вихлопів (300 г/м3) викликає зміни електроенцефалограми

Дослідження, проведені в Мехіко, виявили підвищений рівень нейрозапальних маркерів у мозку дітей, які зазнали впливу високого рівня забруднення повітря, а також когнітивні порушення та гіперактивність у 7-річних дітей, пов’язані з раннім впливом забруднення повітря від транспорту. А дослідження в Каталонії, Іспанія, виявило зв’язок між забрудненням повітря (що визначається як проживання в 300 м від шосе) та поширеністю синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ). 

Крім того, дослідження впливу РМ2,5 на здоров’я дітей показало, що діти, які живуть у громадах з високим рівнем дрібнодисперсного пилу розміром до 2,5 мікрометрів, мали повільніший ріст легенів і менші легені у віці 18 років порівняно з дітьми, які жили в громадах з низьким рівнем PM2,5. Забруднене повітря є особливо небезпечним також для осіб похилого віку та осіб із хронічними захворюваннями легеневої та серцево-судинної систем. 

Через високу концентрацію РМ2,5 у повітрі підвищується рівень смертності у населення. В умовах хронічної експозиції РМ2,5 кожне підвищення концентрації РМ2,5 на 10 мкг/м3пов’язане з ростом довготривалого ризику кардіопульмональної смертності на 6-13%. У дослідженнях вибірки в 360 тисяч осіб в 17 країнах ЄС було доведено зростання випадків захворюваності раком легень на 18% при збільшенні концентрації РМ2,5 на кожні 5 мкг/м3. При цьому у пацієнтів враховувався не тільки факт куріння, але і його інтенсивність, тривалість, дохід, професія, споживання фруктів та інші пов’язані фактори. 

Як видно, РМ2,5 має найрізноманітніший негативний вплив на здоров’я людини. Ефект та наслідки цього впливу різняться, залежно від тривалості експозиції забрудника, кількості частинок у повітрі, їхнього фізико-хімічного складу та навіть пори року. 

Отож, вплив дрібнодисперсного пилу РМ2,5 на людський організм – насправді дуже значний й це викликає серйозну стурбованість. Щоб захистити себе від негативних наслідків впливу РМ2,5, найперше потрібно спостерігати за якістю повітря у місці постійного проживання. Зробити це можна за допомогою нашої мапи якості атмосферного повітря, що відображає значення РМ2,5 в Україні у реальному часі. Час для прогулянок та інтенсивних рухових активностей потрібно обирати тоді, коли повітря чистіше, й намагатися обмежити своє перебування на вулиці тоді, коли якість повітря нижча. Проте варто розуміти, що лише один моніторинг недостатній для того, щоб захистити себе. Тому важливо також долучатися до активної громадськості, що виступає за екологізацію підприємств в Україні, адже промисловість є одним з найбільших забруднювачів повітря та зниження інших факторів впливу на нього.

Розділяєте наші цінності та бажаєте підтримати команду? Зробіть свій внесок! Ваша підтримка допоможе нам продовжувати розвивати мережу моніторингу якості повітря та радіаційного фону, адвокатувати екологізацію та контроль за підприємствами-забруднювачами, боротися за відкриття та цифровізацію екологічних даних та реалізувати інші амбітні цілі.

Цей матеріал виготовлено в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції. Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам цього матеріалу і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст матеріалу несе виключно ГО “Save Dnipro”.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.