Щоб покінчити з забрудненням довкілля – про нього потрібно знати!

Щороку 5 червня відзначається Всесвітній день охорони довкілля, мета якого – привернути увагу світової громадськості до проблем довкілля, сприяти розумінню того, що основною рушійною силою зміни підходів до природоохоронних питань є громади, а також роз’яснити корисність партнерських відносин, щоб у всіх країн і народів було безпечне та стабільне майбутнє. 

Пророчим є й те, як саме з’явився Всесвітній день охорони довкілля. Його історія розпочалась у 1971 році зі звернення 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, спричинену забрудненням довкілля: «Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами». 

Проте, щоб ефективно та натхненно боротися із забрудненням довкілля, про нього потрібно знати! А це значить, що екологічна інформація має бути відкритою та доступною для громадян. Власне, саме ми, громадяни, є головними бенефіціарами від доступу до екоінформації, оскільки розуміння стану довкілля та факторів, що на нього впливають, допомагає убезпечити себе та спланувати  ефективні дії для збереження та покращення стану навколишнього середовища.

Варто також нагадати, що екологічна інформація має особливий статус та захищена  Орхуською Конвенцією про доступ до інформації. Участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, гарантовані 34 статтею Конституції України, та Постановою Кабінету Міністрів України “Про деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря” та іншими міжнародними та українськими нормативно-правовими актами.

Частиною побудови якісної та прозорої системи доступу до екоінформації є створення реєстру викидів і перенесення забруднювачів (РВПЗ), договір про який у 2016 році було ратифіковано в Україні. РВПЗ розширює доступ громадськості до екологічної інформації шляхом створення послідовних, інтегрованих, загальнонаціональних реєстрів викидів і перенесення забруднювачів, які могли б сприяти участі громадськості у процесі ухвалення рішень з питань, що стосуються навколишнього середовища, а також сприяти запобіганню забрудненню навколишнього середовища та його скороченню.

РВПЗ включає інформацію про суб’єкт господарювання, що утворює потенційно шкідливі викиди і здійснює транспортування відходів в різні компоненти навколишнього середовища, про забруднюючі речовини, що викидаються та транспортуються, їх обсяг за конкретний період часу та їхній географічний розподіл у довкіллі.

Окрім того, РВПЗ ведеться окремо для конкретних об’єктів щодо звітності по точкових джерелах та містить дані про дифузні джерела; охоплює різні компоненти навколишнього середовища, розрізняючи викиди у повітря, землю та воду; ґрунтується на обов’язковій звітності, яка подається на періодичній основі; містить стандартизовані та своєчасно подані дані у тому числі в електронній формі; передбачає участь громадськості в його розробці та модифікації; і є структурованою, комп’ютеризованою базою даних або декількома об’єднаними базами даних, які веде компетентний орган.

Створення реєстру викидів і перенесення забруднювачів стимулюватиме зниження рівнів забруднення, і відповідно сприятиме сталому розвитку. До того ж Реєстр є ефективним інструментом для сприяння покращенню екологічних показників, оскільки підвищують підзвітність підприємств. РВПЗ також забезпечує легкий доступ громадськості до якісної інформації про викиди забруднюючих речовин у їх районах, та про  переніс забруднювачів на їхню територію. Крім того, не дивлячись на те, що реєстри створюються для задоволення потреб громадськості, інформація, поміщена у реєстрах, може використовуватися урядами для демонстрації прогресу у справі скорочення викидів, контролю за виконанням ряду міжнародних договорів, встановлення пріоритетів і оцінки прогресу, досягнутого шляхом реалізації екологічної політики та програм. 

РВПЗ вже десятиліттями застосовується у світі та має чіткі позитивні ефекти. Зокрема, відбувається очевидне скорочення обсягів забруднення: компанії скорочують викиди та запроваджують корпоративну відповідальність за їхнє зниження. Громадськість має необхідну інформацію про склад та реальну експозицію токсичних речовин, що дає чітке уявлення про їхній загальний вплив на навколишнє середовище і на здоров’я населення. Повнота інформації також допомагає громадськості вести конструктивний діалог з підприємствами-забруднювачами, що допомагає розробляти та втілювати ефективніші заходи для скорочення забруднення. Водночас державним органам це дозволяє  оцінювати прогрес у скороченні обсягів забруднення довкілля, оцінювати адекватність моделювання та систем моніторингу, та розширює можливості для планування роботи державних служб.

Загалом, створення та якісна реалізація реєстрів викидів і перенесення забруднюючих речовин в Україні дасть змогу громадянам отримувати чітку та зрозумілу інформацію про викиди у навколишнє середовище, та реалізовувати свої права на участь у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля. Тільки чітко знаючи про забруднення українці зможуть боротися з ним, а також створювати ефективні стратегії із захисту та відновлення довкілля. Саме тому SaveDnipro вже активно долучається до розробки РВПЗ та працюватиме з цим надалі.

Адже боротьба за охорону довкілля починається з повних та вичерпних знань про те, що йому загрожує! 

Ця публікація створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. ЇЇ зміст є винятково відповідальністю ГО SaveDnipro і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.