#ЕКОдайджест: січень 2023

В Україні продовжується робота над покращенням механізмів захисту довкілля. Ми простежили, які зміни внесли в українське законодавство у січні, і пропонуємо розглянути їх разом.  

Від 3 січня набрала чинності оновлена редакція закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України”. Згідно з оновленням, від 24 лютого 2022 року, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, дозволяється експлуатація генераторів, систем безперебійного електроживлення, електрогенераторних установок без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, крім випадків, якщо вони є невід’ємною частиною об’єкта нерухомого майна, введеного в експлуатацію до 24 лютого 2022 року

Кабінет міністрів України у січні затвердив “Порядок подання та розміщення звіту суб’єкта господарювання про дотримання умов дозволу на викиди та виконання заходів щодо здійснення контролю за дотриманням установлених гранично допустимих викидів забруднюючих речовин”. Ця постанова застосовуватиметься з 1 січня 2024 року. 

Також Кабмін вніс зміни до постанови №302 “Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян — підприємців, які отримали такі дозволи”. Відтепер у Порядку прописано прозорі механізм отримання дозволу, чітко регламентовано строки виконання робіт,  передбачено електронну взаємодію із Держспоживслужбою для оформлення висновку щодо отримання дозволу та передбачена цифровізація цієї процедури.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів оприлюднило ряд законопроєктів. Зокрема, опублікували проєкт Закону України  “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів і відходів”. А також оприлюднили Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів».

Окрім того, у Міндовкіллі надали доступ до проєкт наказу «Про затвердження Примірного положення про регіональні центри моніторингу довкілля» та Повідомлення про оприлюднення проєкту Регіональної екологічної програми «Екологія 2023 – 2026». Метою Регіональної програми є реалізація державної екологічної політики, стабілізація і поліпшення екологічного стану довкілля та зниження екологічних ризиків шляхом забезпечення охорони, раціонального використання і відтворення природних ресурсів. 

А ще у Міндовкіллі показали таблиці врахування коментарів та зауважень підприємств та громадських організацій, які надійшли до Міністерства до проєкту наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про внесення змін до деяких Технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин», а також до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку запровадження обов’язкових автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин». 

У Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування показали звіт за 2022 рік. Відповідно до нього, Комітетом проведено 40 засідань, на яких розглянуто – 197 питань, в тому числі по контролю за виконанням законів, постанов, власних рішень – 62. Внесено на розгляд Верховної Ради України та розглянуто на засіданні Комітету – 13 законопроектів і 2 – проекти постанови, з підготовки яких Комітет визначено головним, та 78 висновків на законопроекти направлено до головного комітету.

Разом з цим, у січні правозахисна організація “Екологія – Право – Людина” опублікувала аналіз правової складової захисту довкілля в Європейському суді з прав людини. У даному матеріалі мова йде про погляд Європейського суду з прав людини на можливості захисту довкілля на основі Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод. Досліджено актуальну практику ЄСПЛ, що демонструє можливості використання механізмів ЄСПЛ на благо довкілля та збереження природи. Й на додачу продемонстровано шляхи можливого використання таких механізмів для захисту навколишнього середовища.

І ми продовжуємо слідкувати за найважливішими змінами у сфері захисту довкілля та будемо розповідати вам про них у наступних випусках #Екодайджест.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.