Російські екологічні злочини. З чим нам доведеться боротися у майбутньому?

Повномасштабна війна в Україні за кількістю залученої зброї, жорстокістю та безкомпромісністю насилля може зрівнятися тільки з Другою світовою. Російська агресія станом на кінець грудня за мінімальними підрахунками завдала збитків українському довкіллю на 441 мдрд грн. Й це лише приблизні підрахунки, насправді ми ще навіть не здогадуємось про реальний обсяг та вартість шкоди, що заподіяла рф. Проте ми вже можемо аналізувати екозлочини, щоб одразу після перемоги почати відновлення нашої природи.

Війна впливає на усі компоненти українських екосистем: вона забруднює воду та  повітря, руйнує ґрунти, спалює ліси й унікальні заповідні території, та вбиває тисячі тварин. Згадаймо найбільші злочини проти довкілля, щоб чітко розуміти з чим нам доведеться працювати у майбутньому. 

Забруднення атмосфери

Напевно найбільший вплив війна здійснює саме на атмосферу, адже воєнні дії пов’язані із постійними пожежами та вибухами. Обидві сторони підривають позиції одне одного, склади боєприпасів та техніку. Мільйони тонн викидів потрапляють в атмосферу – дрібнодисперсний пил, оксиди азоту, оксиди сірки, альдегіди, ангідриди тощо. Всі ці речовини змінюють якість повітря, й, зазнавши хімічних перетворень, впливають на інші компоненти довкілля – на гідросферу, біосферу, якість ґрунтів та навіть сприяють зміні клімату. З детальним механізмом впливу війни на якість повітря та клімату можна ознайомитись у нашому матеріалі

У спробах послабити Українські Сили Оборони, від початку повномасштабного вторгнення росія обстрілювала нафтобази та нафтопереробні заводи. Першою такою атакою стало влучання 27 лютого 2022 року балістичною ракетою у нафтобазу у Васильківському районі Київської області. Пожежу було видно навіть з центру Києва, й горіння тривало кілька днів – до повного згоряння нафтопродуктів. За попередніми оцінками, екологічні збитки довкіллю від цієї атаки становлять вісімсот десять мільярдів гривень! 

Вплив війни на атмосферу – колосальний. Й найстрашніше, що ми не здатні очистити атмосферу. Можемо лише зупинити війну та чекати доки всі викиди асимілюються у природі, та пройдуть необхідний цикл хімічних реакцій. А також, можемо здійснювати постійний моніторинг перетворень забрудників, щоб розуміти закономірність цих процесів та їхній вплив на людину та компоненти навколишнього середовища. Це не зменшить збитки, проте дасть змогу створити чіткий алгоритм реакції на подібні події. А спостерігати за актуальними показниками стану повітря у вашому місті можна на нашій мапі.

Руйнація об’єктів природно-заповідного фонду

Ще одним страшним наслідком війни є руйнація об’єктів природно-заповідного фонду. Через військові дії 900 заповідних територій нині перебувають у небезпеці. Це 1,2 млн га, або 27% площі всіх природоохоронних територій України. 

Втрата навіть одного об’єкту ПЗФ – це трагедія, адже гинуть унікальні види тварин та рослин, які були під захистом. Руйнуються унікальні рельєфи, ґрунти, екосистеми, й відновити їх майже неможливо. 

Одними з найстрашніших злочинів проти об’єктів українського ПЗФ є руйнація екосистеми Кінбурнської коси. На цій території, що омивається водами Чорного моря, Дніпрово-Бузького лиману та Ягорлицької затоки, збереглися цілинні ділянки піщаного степу, реліктові ліси, плавні та водно-болотні угіддя, прісні та солоні озера, солонці та солончаки, природні нерестовища. На ній виявлено 415 рідкісних видів тваринного світу, з яких 166 занесено до Червоної книги України, та щонайменше 47 рідкісних видів рослин, грибів та лишайників. За деякими оцінками, загалом уражено до 10 000 га, що становить близько 30% лісів Кінбурна. 

Іншою великою трагедією є руйнація унікальної екосистеми острова Зміїний, заказника загальнодержавного значення. Острів також був унікальною історичною територією, сакральним місцем стародавніх греків. Чи зможемо ми відновити природу цього острова? 

Після Перемоги в нас буде багато важкої роботи з відновлення об’єктів природно-заповідного фонду. Знадобляться великі кошти, багато наснаги та допомоги. Це виклик, але українське та світове наукове товариство мусить його прийняти. 

Воєнні дії на території Чорнобильської АЕС й зони відчуження та російський ядерний тероризм на Запорізькій АЕС

Унікальним для світової історії війни стало використання росіянами українських атомних електростанцій як військових баз, які стали важелями шантажу й тероризму. Чорнобильська АЕС була захоплена в перші дні війни, й українці та світ були налякані, коли показники радіації раптом підвищились у 30 разів. Також, намагаючись отримати перевагу через несподіванку, росіяни пересувались Зоною відчуження на важкій військовій техніці та викапували окопи, піднімаючи радіоактивний пил в атмосферу. Зараз, коли ЧАЕС знову під контролем України, рівень радіації в нормі для зони, що пережила радіаційну аварію, а пересвідчитись у цьому можна дослідивши нашу мапу радіаційного фону.

Наступним кроком росіян стало захоплення найбільшої у Європі Запорізької АЕС, й щоденний шантаж та тероризм з її території. Постійні обстріли, використання майданчика ЗАЕС для зберігання військової техніки та боєприпасів, катування співробітників та ігнорування всіх 7 стовпів радіаційної безпеки — це стратегія росії. Нині світ знову за крок від радіаційної аварії в Україні, бо був занадто наївним та нерішучим, про що ми писали раніше

Тепер наше глобальне завдання — змінити систему реакцій міжнародних організацій та спільноти на подібні події у світі, створити реактивну модель боротьби із ядерним тероризмом та розробити ефективні запобіжні заходи повторення такої безпекової катастрофи.

Руйнування ґрунтового покриву та замінування територій 

Воєнні дії руйнують родючі ґрунти України. Щодня численні ракети та артилерійські снаряди утворюють глибокі воронки, змінюють структуру ґрунтового покриву та отруюють землю ракетним паливом та уламками.

За повідомленням Держекоінспекції станом на 30 листопада 2022 року внаслідок збройної агресії забруднено 291 826 950 м2 та засмічено 8 099 793 440 м2 українських земель, сума шкоди становить 448,9 млрд гривень. Також окремим видом забруднення є замінування територій, нині це 30% чи 170 тисяч квадратних кілометрів території України.

Вплив війни на ґрунти — колосальний. Ці зміни впливають не лише на стійкість та баланс в екосистемах, а й на стабільність продовольчої безпеки. Українські землі є найбільш розореними у світі, й існує ризик, що доведеться розорювати нові території, щоб задовольнити попит, що дуже погано для навколишнього середовища. Наша країна до повномасштабної війни була лідером у постачанні пшениці, ячменю, кукурудзи, насіння ріпаку, соняшникової та ріпакової олій. Частка України у глобальному експорті самих лише зернових становила 10% у 2020-21 та 14% у 2021-22 роках.

Вторгнення росії призвело до пошкодження сільськогосподарських угідь, неможливості проведення посівних робіт та, як наслідок, до відсутності врожаю на землях, які були порушенні в результаті військової агресії. Проте попри все, ми продовжуємо саджати та сіяти, адже чудово знаємо цінність наших ґрунтів та віримо у перемогу.

Чи можна буде відновити наші землі? Яким чином очистити їх від елементів вибухових речовин та паливно-мастильних матеріалів? Чи потрібно вивозити забруднений ґрунтовий покрив на спеціальні полігони? Нині ми маємо безліч питань й амбітну мету рекультивувати ґрунти України. 

Забруднення водних ресурсів – надземних та підземних вод 

Військові дії забруднюють також й водні ресурси. У наші ріки та озера влучають ракетами, наше узбережжя заповнене морськими мінами, у воду потрапляє величезна кількість нафтопродуктів та тіл загиблих російських солдатів. Зараз важко сказати, які саме комбінації забрудників є у водах прифронтової зони, а які забрудники опинились у воді в інших частинах України, внаслідок перенесення та перетворення, скажімо, димів зі складів боєприпасів. 

Сучасна війна не схожа на інші і абсолютно унікальна за багатьма проявами. Військово-промислові комплекси світу та тисячі вчених постійно створювали нову зброю, комбінували нові суміші ракетного палива, чи вибухівки у снарядах. Ці суміші засекречені, й ми навіть не можемо уявити які речовини зараз опинились у наших водоймах. Так само як і не знаємо їхню кількість, швидкість хімічних реакцій, наскільки вони стійкі до гідролізу, чи здатні потрапляти в організми гідробіонти. Ми не знаємо, як це впливає на людей, і не знаємо майже нічого про забруднення від сучасної зброї.

А ще, цікавим та дуже небезпечним є питання: а чи потрапляють води, забруднені внаслідок воєнних дій, у пласти ґрунтових та підземних вод? Що із забрудниками відбувається за таких умов, які хімічні реакції? Невідомо. Нам потрібно буде все це дослідити, визначити та розробити методику очищення всіх водних об’єктів України. 

Масова загибель тварин внаслідок російської агресії

Постійні обстріли, пожежі, хімічне, фізичне та мінне забруднення біотопів — призвели до масової загибель як диких, так і свійських тварин. Понад 80 видів наразі знаходяться на межі зникнення, й найстрашніше, що поки війна триває, можливості українців значно обмежені, і ми не можемо врятувати навіть половину тварин.

У Чорному морі загинуло близько 50 тисяч дельфінів через використання російськими військовими кораблями сонарів. Тварини просто не можуть орієнтуватися в просторі. На узбережжі України, Болгарії та Румунії було знайдено 2 500 трупів ссавців, але, згідно з міжнародними дослідженнями, тільки 5% загиблих дельфінів виносять на берег. 

Гинуть тварини й на чисельних фермах, що знаходяться в окупації чи у прифронтовій території. Масштабною стала трагедія на Чорнобаївській птахофабриці, що на Херсонщині, де загинуло близько чотирьох мільйонів курей. 

Війна триває, важко сказати скільки ще таких катастроф може статися. У майбутньому ми не лише мусимо розробити план охорони та збереження тварин, а й розробити механізми захисту тваринного світу від воєнних дій, а також отримати репарації на його відтворення. 

2022 рік став трагічним, руйнівним та нещадним як для українського довкілля, так і для природи цілої планети. Наша найперша ціль — Перемогти, й ми впевнено рухаємося до цієї мети. Наступна задача — відновити довкілля до природного стану, адже від цього залежить наше майбутнє. Ми повинні не тільки вивчити всю заподіяну шкоду, а й задокументувати та обрахувати її, щоб отримати репарації та розробити чіткі методики, за якими відновимо нашу країну. І природа знову розквітне, і у новому році  у циклі матеріалів про Відновлення української природи, ми розповідатимемо про найкращі та найсучасніші способи це зробити!

Від початку повномасштабного вторгнення SaveDnipro фіксує воєнні злочини проти довкілля вчинені росією за допомогою бота у телеграмі та вайбері. Тож, долучайтеся до нашої ініціативи, стежте за мапами про стан довкілля задля своєї безпеки, та повідомляйте про екозлочини, щоб росія отримала покарання за абсолютно кожен свій злочин!

Матеріал створено в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.