Російська війна руйнує природу всієї планети

Щороку 20 березня, у день весняного рівнодення, відзначають Всесвітній день Землі. Метою цього дня є привернення уваги громадськості до планети, й нагадування про необхідність турботи про неї. Оскільки цей день має миротворчу та гуманістичну спрямованість, SaveDnipro хоче не тільки знову наголосити на руйнівному впливі війни росії проти України на довкілля, а й пояснити, що війна впливає на природу всієї планети.

Багатьом може здаватися, що від впливу війни страждає тільки довкілля України, але це зовсім не так. Природа планети – це велика система із взаємозалежними елементами, тому великі зміни в одному з елементів з часом обов’язково призводить до змін у всій системі. Руйнівний вплив на природу не має кордонів, тож все людство рано чи пізно відчує це на собі. 

Через російську агресію відбувається забруднення атмосферного повітря та пришвидшується зміна клімату

Війна – це постійні пожежі на найрізноманітніших об’єктах – від відносно нетоксичних лісових пожеж до надзвичайно шкідливих пожеж на нафтобазах та складах боєприпасів. При цьому в атмосферу у великих обсягах виділяється чадний та вуглекислий гази, бензапірен, сірчистий та сірчаний ангідриди, оксиди азоту, газоподібні й тверді продукти неповного згоряння палива, сполуки ванадію, солі натрію тощо. Всі ці сполуки – не тільки дуже шкідливі для організму людини, а й пришвидшують зміну клімату, сприяючи парниковому ефекту. Такі забрудники можуть переноситися на сотні кілометри за межі України, залежно від інтенсивності та напряму вітру. 

Проте насправді руйнівний вплив на клімат здійснює попіл. За розрахунками вчених, сумарний внесок дії дрібнодисперсної сажі на тепловий баланс Землі більший за всі парникові гази, окрім вуглекислого. Дрібнодисперсний пил впливає на клімат так: через свій маленький розмір, часточки сажі можуть переміщуватись на великі відстані та довго не осідати на землю. Особливо сильно це проявляється у сухі періоди року, тоді попіл з повітряними масами може переноситись навіть на території з вічною мерзлотою. У нормі біла та блискуча поверхня льодів відбиває сонячні промені, це не дає атмосфері перегріватися. Але коли мерзлота покривається попелом, відбиття сонячної радіації не відбувається — починається процес нагрівання та прискорення танення. 

В основному, потепління спричинене двома різними механізмами: частки попелу акумулюють сонячну енергію, а парникові гази блокують нічне перевипромінювання поглинутої вдень сонячної енергії в космічний простір.

Зміна клімату вже відчутна: й в аномальній спеці влітку, й у засухах в одних регіонах та аномальних опадах – в інших. Тому війна в Україні – це не локальна проблема, це процес, що змінює усталений клімат на цілій планеті! 

Через російську агресію відбувається забруднення водних ресурсів цілої планети

Вода – це один з найважливіших природних ресурсів. Погодьтесь, без газу, вугілля та нафти – люди жили сторіччями, а без води та повітря – лише дні та хвилини. Чиста вода потрібна не тільки людям, а й тисячам різним видів тварин та рослин, вода дає життя та все поєднує в одну велику систему. Й саме через це війна має такий нищівний вплив на водні ресурси. 

У наші ріки та озера влучають ракетами, наше узбережжя заповнене морськими мінами, у воду потрапляє величезна кількість нафтопродуктів та тіл загиблих російських солдатів. Забрудники, що опиняються навіть у найменших водних об’єктах, з часом потрапляють й у підземні води, й, через розгалужену систему річок – у Чорне та Азовське моря, а тоді – у Світовий океан. При цьому, ці породжені війною забрудники, зазнають хімічних перетворень, впливають на водну флору та фауну, а деякі елементи навіть накопичуються в тілах водних тварин. 

Через російську агресію знижується біорізноманіття, що впливає на зміну рівноваги в деяких екосистемах

Пожежі, отруєння води та повітря – ці наслідки війни не просто змінюють та випалюють навколишнє середовище, вони вбивають десятки видів тварин та рослин. Зокрема, через  військові дії 900 заповідних територій, 600 видів тварин та близько 750 видів рослин та грибів нині перебувають у небезпеці. Втрата навіть одного об’єкту ПЗФ – це трагедія, адже гинуть унікальні види тварин та рослин, руйнуються неповторні рельєфи, ґрунти, екосистеми, й відновити їх майже неможливо.

Вплив від втрати значної кількості тварин чи навіть цілих видів спочатку непомітний. Проте із часом в екосистемі, де це сталось, починаються зміни, які з часом можуть перетворити одну екосистему у зовсім іншу. Наприклад, вже відомо, що у Чорному морі загинуло 50 тисяч дельфінів, й це сильно вплине на екосистему моря, адже зменшення кількості дельфінів призведе до збільшення популяцій тих видів, які були харчовою базою для дельфінів, що своєю чергою, призведе до зменшення об’єму їх харчової бази. Якщо популяція дельфінів не відновиться, зважаючи на зміну клімату та інші процеси, з часом їх екологічну нішу можуть зайняти інші організми. Й все це призведе до глобальної зміни екосистеми Чорного моря, й прогнозувати як саме це вплине на узбережні країни та їх населення – неможливо. 

Через російську агресію відбувається забруднення ґрунтів та знижується продовольча безпека світу

За повідомленням Держекоінспекції внаслідок збройної агресії забруднено більш як 280 тисяч м2 та засмічено 14 мільйонів м2 українських земель. Також окремим видом забруднення є замінування територій, нині це 30% чи 170 тисяч квадратних кілометрів території України. Всі ці землі стали або повністю непридатними або частково непридатними для сільського господарства, адже на деяких з них просто небезпечно знаходитися через замінування, а деякі з них настільки забруднені різноманітними шкідливими речовинами, що продукція, вирощена на таких ґрунтах, буде містити елементи цих речовин, через що шкодитиме здоров’ю людей.

Вплив війни на ґрунти — колосальний. Ці зміни впливають не лише на стійкість та баланс в екосистемах, а й на стабільність продовольчої безпеки. Наша країна до повномасштабної війни була лідером у постачанні пшениці, ячменю, кукурудзи, насіння ріпаку, соняшникової та ріпакової олій. Частка України у глобальному експорті самих лише зернових становила 10% у 2020-21 та 14% у 2021-22 роках.

Все в природі взаємопов’язано, російська агресія – руйнує природу Землі

Сподіватися, що війна залишається в кордонах України – це ілюзія, самообман. Російська військова агресія забруднює атмосферне повітря та пришвидшує зміну клімату, забруднює водні ресурси, труїть та вбиває тварин та рослин. Й найстрашніше, що у деяких ділянках природа України ніколи не зможе відновитися до довоєнного рівня, а десь вона радикально зміниться з часом. Проте реальні зміни ми побачимо лише через роки та десятиліття. Про це завжди потрібно пам’ятати, війна впливає на всю природу планети, на людство загалом.SaveDnipro також не залишається осторонь та допомагає фіксувати російські воєнні злочини проти довкілля. Заходьте у @SaveEcoBot у Telegram чи Viber та повідомляйте про екозлочини навколо вас, захистимо довкілля разом та притягнемо країну-агресора до відповідальності!

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.