Екологічні реєстри повинні залишатися відкритими попри війну

Екологічні набори даних повинні залишатися відкритими попри війну — знову наголошуємо на цьому. 

Привід вчергове порушити це питання підкинуло Міністерство цифрової трансформації, винісши на громадське обговорення проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 та від 30 листопада 2016 р. № 867”.

Так, проєкт пропонує закрити або обмежити доступ до цілої низки екологічних та супутніх даних в умовах надзвичайного та/або воєнного стану. Повний перелік екологічних та супутніх даних, що планується державою до закриття, тут. На нашу думку, з цього переліку потрібно вилучити, тобто захистити від закриття, такі набори даних: 

  • Реєстр суб’єктів природних монополій у сфері енергетики
  • Реєстр суб’єктів природних монополій у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, захоронення побутових відходів
  • Перелік спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами)
  • Інтерактивна карта ділянок надр, на які надано спеціальні дозволи користування надрами* 
  • Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю)
  • Звіт про виконання річного плану здійснення заходів держав bbного нагляду (контролю)
  • Перелік дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами об’єктів 2 і 3 груп із зазначенням номера та строку дії (для облдержадміністрацій)

Нагадуємо, доступ до цієї  екологічної інформації захищений Орхуською конвенцією про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, та 50 статтею Конституції України.

Такі екологічні дані у відкритому доступі не суперечать вимогам воєнного часу, водночас вони становлять високий суспільний інтерес і значення для цивільної безпеки, а також можуть бути використані для відновлення звільнених територій.

Звертаємося до Міністерства цифрової трансформації України з вимогою вилучити згадані вище набори екологічних даних з проєкту постанови. Про це також ідеться у відповідному колективному зверненні, підписаному низкою екологічних організацій, яке наша команда направила міністерству. Сподіваємося, що державний орган дослухається до голосу громадськості.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.