#Екодайджест: грудень

В Україні продовжується робота над покращенням механізмів захисту довкілля. Ми розібралися, які зміни внесли в українське законодавство у грудні, і пропонуємо розглянути їх разом.  

Верховна Рада ухвалила у другому читанні доопрацьований євроінтеграційний законопроєкт №4187 щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами. Ініціатива розроблена Міндовкіллям, Держгеонадрами та парламентарями для модернізації та дерегуляції правил роботи у цій сфері. Законопроєктом передбачено: спрощення й пришвидшення дозвільних процедур та скасування дублювальних дозволів; цифровізація галузі та створення Єдиної державної інформаційної системи користування надрами; право проводити оцінку запасів за міжнародними стандартами; гарантії прогнозованості роботи для надрокористувачів; захист національних інтересів через заборону на користування українськими надрами для громадян та резидентів країни-агресора та осіб, що перебувають під санкціями; механізм протидії незаконному видобутку та розв’язання проблеми “сплячих ліцензій”.

У Парламенті висунуто на порядок денний Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо подолання паливної залежності, скорочення викидів парникових газів і розвитку електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів. А також прийнято проєкт Постанови про Заяву Верховної Ради України щодо енергетичного тероризму російської федерації. 

 Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України випустило Технологічну картку для видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для деяких суб’єктів господарювання, об’єкт якого належить до першої групи, суб’єкту господарювання, об’єкт якого знаходиться на території зони відчуження. 

Міндовкілля опублікувало  перші перекладені довідкові документи з Найкращих доступних технологій та методів управління/BREFs, зокрема опубліковані Довідкові референтні документи з виробництва чавуну, виробництва цементу, вапна і оксиду магнію, та з енергоефективності. Ці списки Україна планує втілювати відповідно до Директиви 2010/75/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 24.11.2010 року “Про промислові викиди (інтегроване запобігання та контроль забруднення)”.

Також Міндовкілля рекомендувало структурним підрозділам з питань екології та природних ресурсів обласних державних адміністрацій, Київської та Севастопольської міських адміністрацій забезпечити відкритий доступ до інформації для участі громадськості в процедурі оцінки впливу на довкілля та здійснювати активне поширення інформації у сфері здійснення ОВД.

Наприкінці року у Міндовкіллі затвердили План діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів на 2023 рік. Запланована робота зокрема над такими законопроєктами: 

  • Проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів»;
  • Проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (екоподатки);
  • Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення громадських слухань у процесі оцінки впливу на довкілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 р. № 989»;
  • Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку передачі документації для надання висновку з оцінки впливу на довкілля та фінансування оцінки впливу на довкілля та Порядку ведення Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 р. № 1026»;
  • Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією».

У грудні Кабінет міністрів України прийняв постанову “Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 р. № 1010”, яка спрощує процес будівництва повітряних ліній електропередач й підстанцій, зокрема, скасовує необхідність проведення процедури ОВД. 

Держгеонадра провели електронні торги з продажу спеціальних дозволів на користування надрами. Всього реалізували три лоти: два ініційовані з Інвестиційного атласу надрокористувача та один номінований ринком. В результаті за три газоносні лоти до Державного бюджету потрапило 1,32 мільярда гривень. Дозволи на користування надрами надаються на 20 років з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу.

У Києві створили реєстр дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Очікується, що наповнення реєстру буде завершено до червня наступного року, а публічний доступ до нього буде надано впродовж трьох місяців після закінчення воєнного стану.

І ми продовжуємо слідкувати за найважливішими змінами у сфері захисту довкілля та будемо розповідати вам про них у наступних випусках #Екодайджест.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.