Якщо буде ядерний вибух, як ми про нього дізнаємося? Громадські організації вимагають відкрити радіаційні дані АЕС

З 24 лютого, коли російська армія вторглася на територію України, українці та й загалом увесь світ опинилися на ядерній бочці, яка може злетіти в повітря будь-якої миті. Це не порожні слова, а нова реальність, яку творить держава ядерний терорист – росія.

4 березня окупанти обстріляли найбільшу атомну електростанцію в Європі – Запорізької АЕС. Крилаті ракети росіян пролітали над Південноукраїнською, Хмельницькою і Запорізькою АЕС. Певною мірою дивом можна назвати те, що жодний з цих актів безповідальної, нерозсудливої й загрозливої поведінки рф не закінчився руйнуванням об’єктів атомної інфраструктури. Натяки, а часом і прямі погрози про використання ядерної зброї постійно звучать з вуст російських посадовців і пропагандистів.

У таких умовах безперервного психологічного тиску, відсутності упевненості в наступному дні, погроз держави-окупанта найменше, що Україна  повинна робити зараз, – надавати вільний доступ до радіаційних даних усіх АЕС в Україні, щоб кожний охочий у будь-якій точці земної кулі у будь-який час доби міг переконатися, що з радіаційний фоном в Україні все в порядку, або ж у випадку аварії – вчасно про це дізнатися та подбати про свою безпеку. Відкриті й доступні дані про радіацію в Україні допоможуть запобігти повторенню чорнобильського сценарію, коли керівництво тодішньої держави приховало інформацію про розповсюдження радіаційного забруднення. Як наслідок, населення не змогло вчасно евакуюватися та зазнало критичного впливу радіації.

Ми вітаємо й усіляко підтримуємо перший крок у цьому напрямі. З 4 травня Чорнобильська АЕС відновила публікацію даних про радіаційний фон безпосередньо на станції. Ці показники вже інтегровані на карту SaveEcoBot і з ними може ознайомитися кожний охочий. Водночас ми все ще не маємо вільного доступу до інформації про радіаційний фон на інших українських атомних електростанціях і території навколо них, зокрема на Запорізькій АЕС, яка перебуває під контролем російських військових і Росатому. 

Саме тому ми, українські та міжнародні громадські організації, звертаємося до Енергоатому з вимогою забезпечити публікацію у вільному доступі поточних даних у машиночитному форматі про радіаційний фон на Рівненській, Хмельницькій, Запорізькій, Південноукраїнській АЕС і території навколо них. В умовах війни така інформація стане “заспокійливим” для всіх, хто переймається питаннями ядерної безпеки, або ж навпаки засобом швидкого реагування і захисту населення в разі небезпеки. 

Організації, які підписали звернення:

ГО “SaveDnipro”
МБО “Екологія – Право – Людина”
ГО “Екодія”
Коаліція “Енергетичний перехід” (10 організацій)
SAFECAST (US)
NPO SAFECAST JAPAN
Stichting  SAFECAST (EUROPE)
Україна без сміття
Міжнародний проєкт “Чисте повітря для України” (6 організацій)
ГО “Екосенс”
ГО “ФОНІ”
ГО “Дзиґа”
ГО “Екосмарт”
ГО “Єдина Планета”
Громадський рух “Батарейки, здавайтеся!”
ГО “Центр протидії корупції”

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.