Весна 2022: наша пісня гарна й нова, трава палає знову й знову

Ані воєнні дії, ані дощі не стають на заваді паліям трави робити свою справу. Саме спалювання сухостою становить значну частину випадків пожеж, на які змушена реагувати Державна служба надзвичайних ситуацій в різних куточках України.

Що не так зі спалюванням трави? 

За згубною практикою траву спалюють напередодні польових робіт. У такий спосіб люди очищують поля та городи під сільськогосподарські роботи або ж просто позбуваються сміття, економлячи свій час і гроші. Також існує хибна думка, що попіл слугує додатковим добривом.

Проте підпали трави в першу чергу шкідливі для здоров’я паліїв, а також можуть спричинити масштабні пожежі, які завдяки відкритій площі і вітру важко локалізувати. Вогонь руйнує екосистеми, гинуть дикі тварини і люди, він може перекинутися на житлові і господарські будівлі, повітря насичується шкідливими речовинами, а в умовах воєнного стану пожежі відволікають увагу рятувальників і можуть допомагати ворогу відстежувати місце перебування місцевого населення та військових, адже порушуються вимоги світломаскування.

Сезон весна — 2022. Надовипалювалися

Цієї весни палії трави вже наробили чимало шкоди — десятки жертв, знищені угіддя, житлові будинки, господарські споруди тощо. 

Ось кілька прикладів за останній час.  

Лише 7 квітня рятувальники Львівщиниздійснили 19 виїздів лише на ліквідацію пожеж сухостою. Загальна площа згарища становить понад 3 гектари.

Наприкінці березня молодик на Закарпатті ледь не спалив цвинтар. Чоловік вирішив поприбирати на подвір’ї і спалити сухостій. У результаті через вітер полум’я почало швидко поширюватися, вийшло за межі подвір’я і мало не дісталося кладовища. Винуватець події сам зателефонував до пожежників, які загасили пожежу, а палій відбувся штрафом 6120 грн. 

28 березня АТ «Івано-Франківськгаз» повідомило, що через спалювання сухостою на Снятинщині розгерметизувався газопровід. Господар земельної ділянки спалював  сухостій на відкритій території, внаслідок чого трапилася пожежа та був пошкоджений газопровід високого тиску. У результаті чотири населені пункти залишилися без газу, а це 510 споживачів.

Раніше, 23 березня, на Івано-Франківщині внаслідок підпалу сухостою зайнявся горіх і впав на проводи лінії 10 кВ приєднання «Вербовець». У результаті було пошкоджено троверзу та обірвано проводи лінії. Через поломки без електроенергії залишилося три села — Вербовець. Смодне та Старий Косів. Усувати пошкодження бригада обленерго була змушена до пізнього вечора.

За підпал — тюрма та конфіскація майна! 

Сайти місцевих громад по всій Україні рясніють закликами не палити траву й дбайливо ставитися до довкілля, тим паче, що зараз вистачає як вогневих точок — на передовій, так і роботи в рятувальників, які безперервно усувають наслідки ворожих обстрілів і бомбардувань та рятують людей з-під завалів. 

Запобіжники існують і на законодавчому рівні. Так, 17 березня набули чинності зміни до ст. 113 «Диверсія» Кримінального кодексу України. Відтепер за диверсію в умовах воєнного стану передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 15 років або довічне позбавлення волі з обов’язковою конфіскацією всього майна. До таких злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, належать навмисні підпали, зокрема й сухої рослинності. 

Окрім того, за спалювання трави передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 3060 грн до 21420 грн. 

Чи існують альтернативи? 

Звичайно, альтернативи існують, хоч вони і не мають такого швидкого результату, як спалювання трави, проте набагато корисніші для господарів. Так, сухостій можна не спалювати, а закопувати. Для прикладу, голова SaveDnipro Ірина Черниш поділилася власним досвідом компостування у відео за лінком. Сухе листя також можна віддавати на переробку. Залишки рослин на полях можна використовувати як органічні добрива. Зокрема, щоб приготувати підживлення для ґрунту аграрії використовують кропиву та бур’яни для створення рідких органічних добрив.

Де відстежувати пожежі? 

Щоб дізнатися про кількість осередків підвищеної температури в Україні, у пригоді стане наша карта пожеж — онлайн-ресурс, створений командою SaveDnipro, щоб інформувати громадян про осередки підвищених температур в Україні. 

За її допомогою можна отримати такі відомості за останні 24 години: 

1. Де горить 

На карті України в зручному форматі позначені місця займань. Збільшуючи або зменшуючи масштаб, можна оцінити кількість пожеж в окремій області чи Україні загалом. 

2. Пожежі в Чорнобильській зоні відчуження 

Ця ділянка для зручності виділена окремим кольором, адже пожежі в Чорнобильській зоні відчуження становлять особливу небезпеку. 

3. Напрям вітру

Така інформація допомагає спрогнозувати поширення пожежі, а також зрозуміти, у якому напрямку рухатиметься забруднене результатами горіння повітря, щоб вчасно вжити необхідні заходи. Це особливо актуально для людей, які живуть неподалік Чорнобильської зони відчуження. 

Будьте свідомими та відповідальними. Не спалюйте траву!

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.