Френдлі Хелп із Найс. Розслідування

Головним контролером дотримання екологічного законодавства в Україні є Державна екологічна інспекція. Саме до цього органу можуть звертатися громадяни, якщо бачать якусь екологічну несправедливість.

Разом з тим за Екоінспекцією закріпився імідж вкрай корумпованої структури, адже реагування на звернення громадян – це лише невеличка частина її роботи. А є ще, наприклад, планові та позапланові перевірки на підприємствах, за результатами яких можуть нараховуватися мільйонні штрафи. Ось тут і виникає безліч спокус.

Тому наша команда вирішила проаналізувати голів екоінспекцій в регіонах та подивитися, наскільки вони доброчесні. Загалом це зо два десятки топ-чиновників, які керують регіональними інспекціями. Ми передивилися їх всіх і знайшли різне, але принаймні двоє нам запам’яталися особливо. От про них і розповімо.

Мабуть, найяскравішим персонажем був і залишається наш давній знайомий Дмитро Шибко – керівник екоінспекції у Дніпропетровській області.

Чому давній? Бо ми вже колись робили розслідування про Дмитра Віталійовича. Якщо дуже коротко, тоді ми встановили, що Шибко є одночасно і головним екоінспектором, і головним екозабруднювачем. Ну, принаймні річки Дніпро

Адже є така собі фірма “ВКФ Найс” (запам’ятайте цю назву, код ЄДРПОУ 19311369), яка за гроші нібито очищує стоки металургійного гіганта ПрАТ “ДМЗ” (код ЄДРПОУ 05393056), але насправді просто скидає їх у Дніпро як є. 

Підконтрольне це ТОВ ну дуже близькому оточенню Шибка, і при цьому, за збігом обставин, є найбільшим місцевим забруднювачем вод Дніпра… ну хіба що після водоканалу.

Ясна річ, що коли інспектори Шибка приходять інспектувати фірму Шибка, то вони там нічого не знаходять, або виписують якийсь нікчемний припис. Ну і знову ж, ясна річ, що при цьому як на дріжджах ростуть сімейні статки.

Це вже дуже добре показали журналісти з проєкту ЦРУ.

Власне, розслідування тоді наробило багато галасу. До нас приїжджав і тодішній міністр, і тодішній голова Екоінспекції Яковлев. Потім головою інспекції став Єгор Фірсов і одразу ж звільнив 80% місцевих керівників, серед яких і наш герой.

Потім приїжджала поліція та СБУ і затримували Шибка на хабарі. Наші джерела в правоохоронних органах кажуть, що там був справжній штурм – через вікно, з драбиною. 

Як ми побачили вже пізніше з судового реєстру, при затриманні було також вилучено пістолет та… ну, що ви думаєте найбільше потрібно в кабінеті сумлінного чиновника? Правильно. Глушилка

І наче ж ось вона справедливість і зараз ми б мали розповідати вам про перебіг судової справи і справедливий вирок, але…

Кримінальну справу в поліції спочатку перекваліфікували на шахрайство, а потім взагалі закрили. Ані тодішнього міністра, ані тодішнього голови Екоінспекції вже на посадах нема. 

А Шибко є.

Відновився через суд і знову став головним екологічним контролером величезної Дніпропетровської області. До речі. Він сидить на цій посаді вже 13 років(!) Це абсолютний рекорд серед усіх нині діючих голів. Стів Джобс ще тільки представляв світу перший айфон, а Шибко вже головував в Дніпровській екоінспекції.

Здавалося б, що вже тут можна додати, коли і так зашквар на зашкварі. Та і головне – навіщо? Якщо він все одно безсмертний. Але немає меж зашкварам Дніпровської екоінспекції.

Отже. Наші джерела з міськради Дніпра ще рік тому, після виходу першого розслідування, розповіли нам, що група депутатів готується віджати ласий шмат землі у одного з парків міста – а саме парку Дружби. Ясна річ, що цю інформацію треба було перевірити, отже це ми і зробили.

Нам довелося передивитися близько тисячі рішень Дніпровської міської ради аж поки в одному з них ми не знайшли цілу серію схожих ділянок. 27 штук по 10 соток фактично на території парку поруч одна з одною.

І вгадайте, хто у нас опинився серед 27 фунтів, на яких ці ділянки позаписували? Правильно. Новий директор того самого ТОВ “ВКФ Найс”, яке ми вже сьогодні згадували і яке зливає неочищені стоки Дніпровського металургійного заводу в Дніпро. А звати цього директора Андрій Карпачов.

І можна було б припустити, що це такий збіг, і просто 27 людей одночасно вирішили відвести собі землю біля парку, а міськрада випадково зробила це в рекордні строки. Але дивіться, яка штука. Вже за кілька місяців всі 27 власників стають співзасновниками Товариства з обмеженою відповідальністю “Френдлі” (код ЄДРПОУ 42427582). А за два місяці з 27 засновників підприємства в ньому залишаються… Два. І один з них, який збіг, знову той самий керівник “Найсу” Карпачов. 

Якщо вам мало збігів, то ось ще один. ТОВ “Френдлі” зареєстроване на вул. Якова Самарського, 2. Саме сюди журналісти “24 каналу” заходили в гості до дружини головного екоінспектора.

Отже. Шматок міської землі у майже три гектари, яка де-факто знаходиться прямо в парку, в зеленій зоні, на захисті якої мала б непорушно стояти екоінспекція, через 27 підставних осіб виділяється на фірму, у якої зі всіх боків стирчать вуха місцевого начальника цієї інспекції.

Ми направили офіційний запит на коментар до екоінспекції, але на момент публікації цього матеріалу так і не отримали відповідь.

Але це ще не все.

Навесні 2020-го дніпровський блогер Руслан Власенко знайшов в передмісті Дніпра справжнє озеро, вибачте, лайна невідомого складу та походження.

Ми зацікавилися цією історією та вирішили перевірити, хто і на підставі чого зливає все це просто посеред житлового району. На кадастровій карті жодних слідів власника чи орендаря немає, тому ми відправили офіційний запит до Держземагентства, звідки і дізналися, що ділянка з озером належить такому собі ПП “Хелп” (код ЄДРПОУ 31433630).

“Хелп” – давно знайома нам контора. Ще у 2017-му ми розкрили схему на 26 мільйонів, в якій зрубані дерева з парків Дніпра конвертувалися у дохід під прикриттям нібито утилізатора. Так от утилізатором якраз і був “Хелп”. 

Підприємством зараз володіє Олександр Якимов. І тут раптом виявляється, що цей Якимов через ще одне ТОВ пов’язаний… з колишнім директором ТОВ “ВКФ Найс”. Так, знову того самого “Найс”, у якого звідусіль стирчать вуха головного екоінспектора Дніпропетровської області.

Може, звісно, збіг, але дивіться, яка штука. Судячи з судового реєстру та сайту перевірок до цього ПП “Хелп” за останні декілька років принаймні тричі приходила з перевірками Екологічна інспекція та намагалася закрити підприємство. Але кожного разу або забувала сплатити судовий збір, або не приходила на засідання, або відкладала його, або взагалі відкликала свій позов. 

А озеро, яким володіє “Хелп”, продовжує дивним чином наповнюватися незрозумілою рідиною. Ми направили відповідні запити до місцевих органів влади і до Шибка, але на момент публікації матеріалу відповідь так і не отримали.

До речі, з нашого боку буде несправедливо не сказати, що в цих оборудках прізвище Шибко супроводжує прізвище Хмельников. У цього депутата Дніпровської міськради від ЄС на вул. Якова Самарського, 2, тобто за адресою ТОВ “Френдлі”, на яке скинули всю землю та де заправляє дружина Шибка, зареєстровано декілька його колишніх юридичних осіб. Через свою партнерку по адвокатському бізнесу Хмельников також пов’язаний і з ТОВ “ВКФ Найс”.

Шибко та Хмельников також разом фігурують у справі про захоплення ТОВ “Гастроном”, що, до речі, публічно не заперечують. 

Треба додати і те, що так швидко пройти всі процедури з виділення ласої землі, як це зробили 27 друзів “Френдлі”, неможливо без сприяння земельної комісії, головою якої є інший дніпровський депутат – Євген Кривошеєв

Ми розіслали офіційні запити на коментарі всім згаданим публічним особам. Але на момент виходу публікації отримали відповідь лише від депутата Артема Хмельникова. Якщо стисло – коментувати свій зв’язок з ТОВ “Френлі” та ТОВ “ВКФ Найс” він відмовився, пославшись на гарантований законом захист адвокатської діяльності. А щодо виділення землі в парку він підготував відповідні депутатські звернення і проінформує нас, коли отримає відповіді.

Ми не знаємо, чи це особисто Шибко керує всієї цією відходно-земельною темою, або ж просто це такий дружній обмін шістками, але яка різниця? Зібраного матеріалу вже давно достатньо, щоб відсторонити Шибка. Зараз у Екоінспекції повним ходом іде реорганізація. Дніпропетровську та Кіровоградську область об’єднали у Придніпровський округ, а виконує обов’язки голови багаторічний заступник Шибка та депутат Дніпропетровської облради від ОПЗЖ Сергій Піддубний.

Ми сподіваємося, що цього разу конкурс на голову відбудеться чесно і прозоро. А поки що поділимося всіма зібраними матеріалами з правоохоронцями.


І останнє. Раз ви вже дочитали до кінця, то значить, ви точно небайдужий громадянин або громадянка. В такому разі у нас для вас є гарна новина.

Ми розробляємо та підтримуємо сервіс моніторингу якості повітря SaveEcoBot. Якщо ще не користуєтеся, то відкривайте швидше Viber або Telegram та додавайте собі.

Так от тепер, якщо ви бачите якусь екологічну несправедливість, стихійне звалище, наприклад, або якісь викиди, то йдіть в SaveEcoBot, тисніть кнопку “Поскаржитись на забруднення”, і далі наш чат-бот допоможе вам скласти грамотне звернення та підкаже, куди його відправляти. 


Дякуємо аналітичній платформі YouControl за якісний сервіс, без якого подібні розслідування були б неможливі.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Екологічна свідомість проти екологічної корупції". Матеріал відображає позицію авторів і не обов'язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.