Заміри концентрацій діоксиду азоту на 30 локаціях Дніпра: знайди свій район

Одним з найпоширеніших забруднювачів повітря є діоксид азоту (NO2). Тривалий вплив навіть малих концентрацій цього газу згубно впливає на здоров’я людини. У населених пунктах джерелами діоксиду азоту є викиди автотранспорту, виробництво електроенергії, металургія та інша промисловість. Але в містах України немає розгалуженої мережі, яка б на постійній основі вимірювала його вміст у повітрі.
Тож коли нам запропонували взяти участь в міжнародній кампанії з дослідження вмісту NO2 в містах Європи, ми одразу погодились.

Як Дніпро стало одним з 10 міст Європи, що взяли участь в експерименті?

Приблизно два роки тому ми познайомилися з міжнародною організацією Sensor.Community. Вона займається розвитком проєктів моніторингу якості повітря. А в середині 2020 року нам запропонували взяти участь у міжнародній кампанії за підтримки Deutsche Umwelthilfe. Дослідження передбачало заміри середньомісячної концентрації діоксиду азоту (NO2) у повітрі десяти міст Європи за допомогою професійних сертифікованих дифузійних пробірок (трубок).

Нам потрібно було визначити 30 локацій по місту Дніпру, рівномірно по усіх районах та за певною методологію:

  • щоб деякі трубки NO2 були встановлені біля перехресть,
  • деякі – у житловій забудові,
  • якісь – у зелених зонах,
  • інші – біля офіційних постів спостереження.

Усі локації проходили узгодження із Deutsche Umwelthilfe заради коректності замірів.

І ось 29 вересня 2020 року наші Павло Ткаченко та Ілля Рибаков з самого ранку сіли в автівку і поїхали через усе місто встановлювати 30 дифузійних трубок. У той день вони проїхали 145 кілометрів і витратили майже 11 годин.

Вже за чотири тижні поїздка містом повторилась, для того щоб трубки зняти. На жаль, на одній локації пробірки не було – у сквері на Сонячному масиві хтось її поцупив.

Запакувавши трубки, ми відправили їх до сертифікованої лабораторії “passam ag” у Швейцарії. А за декілька місяців отримали результати, які можна переглянути за цим посиланням.

Які ж райони Дніпра найчистіші та навпаки?

  • Найбільше навантаження діоксидом азоту у жовтні 2020 року було на Донецькому шосе (44,8 ug/m3 при середньорічній нормі до 40, згідно з рекомендаціями ВООЗ), біля перехрестя вулиці Гоголя і проспекту Дмитра Яворницького (41,0 ug/m3) та на проспекті Сергія Нігояна (39,4 ug/m3).
  • Найчистіші локації – ДК “Енергетики” на ж/м Придніпровськ (10,1 ug/m3), вулиця Бориса Кротова (11,5 ug/m3) та у парку “Зелений Гай” (13,3 ug/m3).

Дякуємо Sensor.Community та Deutsche Umwelthilfe за те, що зробили таке перше загальне Європейське дослідження! 

А також дякуємо нашим друзям із AirBG.info, які цілий рік проводили такий експеримент у Софії (Болгарія) та допомогли міжнародній спільноті практичним досвідом.

Підтримай внеском

Дякуємо, що хочеш допомогти нашому ГО стабільно розвиватися!

Аби підтримати нас, перейди за цим посиланням.

Вам також може сподобатися
Детальніше

Зауваження до проєкту закону 4167

Поки хтось доїдав торішнє олів’є, наша невтомна Ірина Черниш аналізувала проєкт профільного закону “Про запобігання, зменшення та контроль…
Детальніше

День нульової емісії

21 вересня світ відзначає День нульової емісії або нульових викидів. Аби дати планеті перепочити, рекомендується не спалювати нафту,…