Ми відчуваємо необхідність підсумувати проведену нашою групою роботу та дещо окреслити подальші плани.

Отже.

  1. Що зроблено? Нагадаємо, що ДТЕК таки погодився на частину вимог нашої групи. Для цього знадобилося 2 роки роботи, а це чисельні зустрічі, обговорення, круглі столи на самому високому рівні, акції протесту (в тому числі в інших країнах), засідання комітету Верховної Ради і врешті-решт громадські слухання, на виході з яких в документ, який за новим екологічним законодавством зветься «Висновок з оцінки впливу на довкілля» (ОВД) буде внесено 2 електрофільтри на 3 енергоблоки, безперервний моніторинг на санзоні та на котлах, а також розроблення та впровадження програм озеленення (близько 1000 дерев протягом трьох років) та консервації шлаконакопичувача в руслі річки Шиянка.
  2. Що далі? Процес очищення викидів ДТЕК Придніпровської ТЕС ще навіть не почався. Наразі маємо лише зобов’язання, які вперше мають силу закону. Тому перше і найголовніше – це…
    1. …це контроль. Контроль за виконанням ДТЕКом своїх зобов’язань. Адже ми добре знаємо, як ДТЕК вміє їх порушувати.
    2. Поза увагою ОВД залишилася сірко- та азотоочистка. А це 80% шкідливих викидів. Тому ми маємо продовжувати актуалізовувати це питання аж до встановлення відповідного обладнання на станцію.
    3. Не зрозуміло наразі, що робитиме ДТЕК з більше ніж 20-ма мільйонами тон вже накопичених відходів виробництва. І це питання також має постійно залишатися на порядку денному.
    4. Ну і, врешті-решт, існують інші забрудники, і ми активно розмірковуємо над тим, чи можливо поширити нашу практику на них.

Отже з упевненістю можна сказати, що ми не плануємо зупинятися і продовжуватимемо громадський тиск на забрудників довкілля Дніпра та контроль виконання їх екологічних зобов’язань.